Szukaj

Głęboka stymulacja mózgu wyleczy anoreksję?

Podziel się
Komentarze0

Wszczepienie elektrod do mózgu pozwoli poprawić stan niektórych chorych na ciężką nieuleczalną anoreksję, jak informuje badanie opublikowane w ubiegłym tygodniu w The Lancet. Technika została przetestowana przez naukowców amerykańskich i kanadyjskich na 6 pacjentkach w wieku od 24 do 57 lat. Już 9 miesięcy po zabiegu u 3 z nich stwierdzono objawy poprawy, przede wszystkim jeżeli chodzi o ich wagę.Poza tym, u połowy leczonych kobiet zaobserwowano także poprawę nastroju i redukcję objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZOK).

Głęboka stymulacja mózgu polega na wszczepieniu elektrod do mózgu w trakcie interwencji chirurgicznej. Metoda ma już zastosowanie w terapii choroby Parkinsona, przewlekłych bólów oraz ZOK.

Po raz pierwszy natomiast użyto jej do leczenia zaburzenia odżywiania.

Dr Andres Lozano, neurochirurg z Toronto i koordynator badania, wyjawił, iż poprawa nastroju i objawów lękowych u pacjentek jest wyjątkowo uderzająca, ponieważ tego rodzaju chorzy generalnie bardzo źle odpowiadają na wdrażane terapie (leki, psychoterapie).


Aktualne badanie miało na celu przetestowanie bezpieczeństwa całej procedury. Niestety, pojawiły się także ciężkie działania niepożądane u jednej z pacjentek, w postaci konwulsji w połączeniu z zaburzeniami metabolicznymi dwa tygodnie po interwencji.

- Anoreksja psychiczna, zwana też jadłowstrętem psychicznym, jest chorobą dotykającą szczególnie nastoletnie dziewczęta w wieku od 15 do 19 lat. Ponad 20% z nich nie odpowiada na bieżące terapie i jest zagrożona przedwczesnym zgonem – stąd pilna potrzeba odkrycia nowych skutecznych metod leczenia - mówi dr Janet Treasure z King’s College of London w komentarzu towarzyszącym do badania.

Komentarze do: Głęboka stymulacja mózgu wyleczy anoreksję?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz