Szukaj

Freestyle Rap otwiera umysł

Podziel się
Komentarze0

Rapowanie freestyle zwiększa aktywność stref mózg związanych z kreatywnością, a zmniejsza aktywność tych, które są związane z regularnością i kontrolą, jak stwierdzają badacze z National Institute on Deafness and Other Communication Disorders przy National Institutes of Health.Dzieje się tak, ponieważ tego rodzaju rap odwołuje się do improwizacji, spontaniczności, rytmu i rymu, aby komunikować teksty i mieszankę muzycznych bitów przy pomocy języka.

Badanie opublikowano w Nature.

Posługując się techniką fMRI (ang. functional magnetic resonance imaging) do obserwowania aktywności mózgow raperów, naukowcy odkryli, iż tego rodzaju improwizowana muzyka była odpowiedzialna za wyższą aktywność w korze czołowej, czyli w strefie, która jest powiązana z kreatywnością.


Naukowcy przyjrzeli się mózgom 12 raperów w momencie, kiedy ci improwizowali teksty i w momencie, kiedy wygłaszali wcześniej ułożone teksty.

Okazało się, że w momencie rapowania freestyle, aktywność mózgu wzrastała w strefach odpowiedzialnych za motywację, emocje, język, funkcje motoryczne oraz działanie. Natomiast spadała w regionach regulujących kontrolę i monitorowanie.

Naukowcy uważają teraz, iż taka kombinacja aktywności w niektórych regionach oraz spowolnienia w innych, może odpowiadać za oryginalne teksty raperów.

Zmiany te mają szerokie funkcjonalne konsekwencje, wpływają na motywację, kontrolę motoryczną oraz emocje między innymi i mogą przekładać się na inne postaci spontanicznych kreatywnych zachowań
, podsumowują autorzy badania.

Komentarze do: Freestyle Rap otwiera umysł

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz