Szukaj

Decyzyjność leży w mózgu?

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań, opublikowanych w Nature Neuroscience, naukowcom udało się zidentyfikować region mózgu, który sprawia, że niektórzy ludzie są bardziej niezdecydowani niż inni, i na odwrót. Okazuje się, że za umiejętność podejmowania decyzji odpowiada aktywność w brzusznośrodkowej korze przedczołowej (ang. ventromedial prefrontal cortex).Jeden z autorów badania, dr Steve Fleming z Wellcome Trust Centre for Neuroimaging (teraz na New York University), mówi: odkryliśmy, że u ludzi zaufanie bardzo się różni w zależności od decyzji. Z zainteresowaniem odkryliśmy nerwowe sygnały zaufania w brzusznośrodkowej korze przedczołowej, które korelują z naszymi poziomami zaufania i decyzyjności.

W badaniu udział wzięło 20 głodnych uczestników. Przeszli oni badanie fMRI mózgu w momencie, kiedy decydowali, co chcą zjeść.


Naukowcy zapytali także uczestników o ilość pieniędzy, jaką chcą wydać na poszczególne dania – w ten sposób uczeni chcieli przekonać się, jaką wartość pieniężną uczestnicy przypisują poszczególnym typom posiłków.

Następnie, ochotnicy mogli wybrać sobie przekąskę, na którą mieli ochotę.

Po wyborze, naukowcy poprosili uczestników o ocenę swojego poziomu pewności, iż postawili na możliwie najlepsze danie.

Okazało się, że istnieje powiązanie aktywności w brzusznośrodkowej korze przedczołowej i poziomem zaufania uczestników, kiedy zapytano ich, czy faktycznie są pewni, że dokonali najlepszego wyboru.

Co jeszcze odpowiada za decyzyjność? Sen. Badanie z 2008 roku pokazało, że jeżeli nie śpimy wystarczająco długo, mamy problemy z integrowaniem informacji. To znaczy, nie potrafimy podejmować szybkich i dokładnych decyzji.

Komentarze do: Decyzyjność leży w mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz