Szukaj

Brak empatii

Wiele osób widząc wypadek nie potrafi przejść obok niego obojętnie. Potrafią się wczuć w sytuację poszkodowanych, martwią się o nich, chcą pomóc. Jednak są też osoby, dla których taki wypadek pozostanie obojętny, nie będą potrafiły dostrzec bólu i cierpienia w tym, co się stało. Czym spowodowany jest brak brak empatii?

Brak empatii

Zdolność odczuwania, wnikania i rozumienia stanów psychicznych, przeżyć i uczuć innych osób to empatia. Jest to również umiejętność przyjmowania sposobu myślenia innych osób. Natomiast osoba, która nie posiada empatii nie dostrzega i nie rozumie stanów emocjonalnych innych, a poprzez to nie potrafi się w nie wczuć i nie potrafi przyjmować ich sposobu myślenia.

Empatia, czyli wczuwanie się w emocje innych osób i rozumienie ich cierpienia, powoduje, że zachowania agresywne są blokowane. Osoby mające empatię nie zadają bólu, powstrzymują się przed przemocą, ponieważ patrząc na osoby, które cierpią odczuwają ich ból. Z brakiem empatii związana jest nieumiejętność odczytywania emocji innych. Osoba bez empatii będzie obojętna na uczucia innych albo będzie bardzo szczera, a to może znów doprowadzić do nieporozumienia lub zniszczenia istniejącej więzi.

Czy brak empatii przynosi korzyści?

Brak empatii przynosi korzyści tylko tym osobom, które jej nie mają. Niektóre osoby bez empatii odnoszą duże sukcesy, a także osiągnięcia, są autorami wynalazków. Te ich osiągnięcia będą przynosić korzyści innym osobom. Jednak kontakt z osobami, które nie mają empatii może być trudny i stwarzać pewne problemy. W przypadku niektórych form braku empatii pojawiają się niezwykłe zdolności.

Brak empatii w związku

Brak empatii u jednego z partnerów utrudnia związek, ponieważ nie próbuje on zrozumieć myśli i poglądów drugiej osoby, chce postawić na swoim. Nie rozumie stanów emocjonalnych tej osoby, a poprzez to nie potrafi jej okazać zrozumienia. Brak empatii powoduje powstawanie negatywnych emocji, niezrozumienie, wzajemne oskarżanie się i przyczynia się do powstawania różnorodnych problemów. Brak empatii może zniszczyć dobrze zapowiadający się związek.

Czy empatia ma związek z inteligencją?

Empatia nie jest powiązana z inteligencją. Zarówno osoby o wysokiej, jak i niskiej inteligencji mogą mieć mniejszy, ale i także większy poziom empatii.

Dlaczego jedni są bardziej empatyczni, a inni mniej?

Według niektórych badań na zdolność odczuwania empatii duży wpływa ma wychowanie, ale również i geny.

Brak empatii u przestępców

Brak empatii najczęściej występuje u osób, które popełniają różnego rodzaju przestępstwa. Bardzo często do okrutnych zachowań prowadzi wypieranie empatii. Brak empatii sprawia,  że przestępcy nie czują się winni, nie współczują swojej ofierze, a czasami w ogóle nie rozumieją, że wyrządzają komuś krzywdę.

Niektórym osobom brak empatii ułatwia codzienne funkcjonowanie. Niezwracanie uwagi na emocje i uczucia innych sprawia, że mają więcej czasu dla siebie, że nie muszą się przejmować tym, co dzieje się wokół nich i mogą wobec tego wszystkiego przechodzić obojętnie. Jednak brak empatii może również utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. w kontaktach z innymi osobami, gdy nie potrafią się wczuć w sytuację innych.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Brak empatii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz