Szukaj

Bigoreksja

Dzisiejsza rzeczywistość wypełniona jest rządzą perfekcjonizmu. Dotyczy to w dużej mierze wyglądu zewnętrznego człowieka. Doskonale uformowana sylwetka, wyrzeźbiona każda partia ciała z uwidocznionymi mięśniami to marzenie niemal każdego mężczyzny. Jednak może przeradzać się to w chorobliwą obsesję, która przekłada się na stopniowe wyniszczanie organizmu. Taką manię nazywamy bigoreksją.

Bigoreksja

Najbardziej zmotywowani próbują osiągnąć ten cel poprzez spędzanie długich godzin na siłowni, pracując nad każdym elementem swojego ciała. Zdarza się również tak, że nawet gdy efekty widoczne są gołym okiem to ciągle nie ma dostatecznej satysfakcji z wyniku pracy nad swoją muskulaturą.

Co to jest bigoreksja?

Bigoreksja określa się również mianem dysmorfii mięśniowej. Jest to poważne zaburzenie, wymagające specjalistycznego leczenia. Związany jest z tendencyjnym brakiem akceptacji swojego wyglądu spowodowanego posiadaniem niedostatecznej masy mięśniowej.

Celem takiej psychoterapii jest zmiana sposobu myślenia na temat własnego ciała oraz wyznaczanie sobie innych priorytetów. Najczęściej osoby, które cierpią na bigoreksję nie zdają sobie z tego sprawy. Tym samym nie szukają pomocy u specjalisty. Przede wszystkim dlatego, że nie dostrzegają tego, iż jest to dla nich szkodliwe. Są przekonani o wzorowej zdrowotności swojego organizmu.

Cechy charakterystyczne bigorektyków

Mężczyźni cierpiący na bigoreksję zmagają się przede wszystkim z subiektywnie niską oceną swojej sylwetki. Bigorektyk jest zawsze niezadowolony ze swojego wyglądu, niezależnie od efektów. Muskulatura może być już doskonała, a on sam będzie zawsze pragnął więcej i więcej. Często sprowadza się to do wyniszczania własnego organizmu.

Charakterystyczną cechą bigorektyków jest mania na punkcie obwodu swoich mięśni. Obsesyjne i systematyczne mierzenie sobie bicepsów, klatki piersiowej pozwala im na porównywanie się z celem, do którego dążą oraz ze swoimi wymiarami z przeszłości.

Ponadto bigorektycy trzymają się rygorystycznie ułożonej diety. Najczęściej polega na wchłanianiu jak największej ilości białka, często spożywając wysokokaloryczne produkty. Nie zdają sobie sprawy, że taka dieta jest obciążająca dla przewodu pokarmowego oraz dla narządów decydujących o metabolizmie i przemianie materii.

Tłuszcze są także niezbędnymi substancjami potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brak jego dostatecznej ilości może prowadzić do niedoborów witamin A, D, E, K. Bigorektycy przekładają swoje określone cele nawet nad własne zdrowie.

Ewentualne następstwa bigoreksji

Bigoreksja jest zaburzeniem psychicznym, które przede wszystkim oddziałuje negatywnie na umysł, w skutek czego cierpi cały organizm. Osoby, które są uzależnione od budowania masy mięśniowej, bardzo często posiadają problemy zdrowotne. Zmagają się z chorobami wątroby oraz niewydolnością nerek. Mogą się pojawiać również problemy z potencją oraz łysienie.

Z powodu bigoreksji cierpi także własne życie towarzyskie. W pewnym momencie życie rodzinne i towarzyskie zaczyna kolidować z planem treningowym, dlatego bigorektycy często przekładają swoje cele nad relacje z innymi ludźmi.

Leczenie bigoreksji

Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu bigoreksji jest własne uświadomienie sobie problemu. Jest to bardzo trudne, ale decydujące ponieważ nikt nie będzie nam w stanie pomóc, jeśli sami nie będziemy tego chcieli. Leczenie bigoreksji obejmuje psychoterapię behawioralną i psychodynamiczną, a w razie wystąpienia depresji także leczenie farmakologiczne.

Nikt nie będzie w stanie nam pomóc, dopóki sami nie będziemy chcieli tej pomocy przyjąć. Jeśli choroba zostanie stosunkowo wcześnie wykryta, to problem dla się wyleczyć i pacjent będzie w stanie powrócić do normalnego życia.

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Bigoreksja

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz