Szukaj

30% nastolatek spotkało się „w realu” z osobami poznanymi online

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie ukazuje ryzyko, jakiego dopuszczają się nastolatki, gdy surfują w internecie. Badanie zostało ukazane na łamach czasopisma Pediatrics i pokazuje że 30 procent nastolatek spotyka się „w realu” z osobami poznanymi w sieci. Ponadto, dziewczęta zazwyczaj nie potwierdzają wcześniej tożsamości osób, z którymi się umawiają.Jennie Noll, psycholog w Cincinnati Children’s Hospital Medical Center oraz główna autorka badania twierdzi, że te spotkania mogą mieć łagodny przebieg, jednak w ogólnym ujęciu tego typu postępowanie jest niebezpieczne.

Badania wykazują, że prawdopodobieństwo spotkania z nieznajomym wzrasta, jeśli nastolatki posiadają prowokujący profil w internecie – twierdzi dr Noll prowadząca badania w dziedzinie psychologii klinicznej i behawioralnej dzieci w Cinicinnati.

Jeśli ktoś szuka wrażliwego nastolatka w celu rozmów o podtekście seksualnym, o wiele bardziej narażona jest młodzież, która ma prowokacyjny profil w internecie – mówi badaczka.


Dr Noll wraz z grupą naukowców zbadali 251 nastolatków w wieku od 14 do 17 lat. Połowa z nich była ofiarą przemocy.

Jeśli rodziny posiadają w swych domach oprogramowanie filtrujące, to i tak nie zmniejsza to ryzyka spotkań nastolatków z nieznajomymi poznanymi w sieci. Nie wpłynie to również na ich ostrożność -  mówi dr Noll.

Z drugiej strony kontrola rodzicielska zmniejsza prawdopodobieństwo spotkań nastolatków ze znajomymi z sieci.

Nowe badanie jest częścią większego projektu dr Noll w sprawie wysokiego ryzyka zachowań w internecie. W poprzednich pracach naukowych badaczka spytała młode dziewczyny, czy kiedykolwiek spotkały się z kimś offline.

Okazało się, że wiele z nich ma w swej przeszłości negatywne doświadczenia, „mrożące krew w żyłach”.

Jedna z badanych dziewczyn opowiedziała historię o mężczyźnie, z którym rozmowy były bardzo miłe i bez podtekstów seksualnych. Zgodziła się więc z nim spotkać w centrum handlowym, a ten następnie ją zgwałcił.


red. Justyna Dykas

Komentarze do: 30% nastolatek spotkało się „w realu” z osobami poznanymi online

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz