Szukaj

10.09 – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom (w skrócie IASP) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pierwszy raz święto obchodzono 10 września 2003 roku i wraz z upływem lat co roku praktykuje się jego ideę.Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom ma za zadanie uświadomienie społeczeństwu ogrom skali danego problemu, zwiększenie zakresu wiedzy obejmującej tę tematykę oraz wskazanie działań, które mogą pomóc w ocaleniu życia.Samobójstwo to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci wśród ludzi. Dziennie życie odbiera sobie 2 tysiące ludzi. W Polsce w roku 2012 odnotowano przeszło 5 tysięcy prób samobójczych. Prawie 82% przypadków skończyło się tragicznie. Najczęściej praktykowanym sposobem odbierania życia jest powieszenie się (prawie 4 tysiące przypadków). Kolejne to skok z wysokości oraz spożycie zbyt dużej dawki środków farmakologicznych.

Przyczyny samobójstw mogą być różne i zależą przede wszystkim od wieku oraz sytuacji życiowej samobójcy. Na swoje życie targają się głównie osoby młode od 15 do 35 roku życia. Największy współczynnik stanowią osoby w wieku od 18 do 23 lat. Do głównych przyczyn samobójstw należą choroby mające podłoże psychiczne. Najczęściej jest to depresja lub schizofrenia. Innymi równie powszechnymi powodami targnięć na życie są problemy finansowe, nieodpowiednie miejsce pracy lub ogólny brak satysfakcji. Kolejną istotną przyczyną są także skomplikowane relacje rodzinne, zawody miłosne oraz trudności w kontaktach towarzyskich. U osób młodych próby samobójcze wynikają też z nieodpowiednich autorytetów lub powstałych w czasie okresu dojrzewania. Każdy przypadek próby samobójczej powinno się rozpatrywać indywidualnie. Nigdy nie należy lekceważyć czyichś pobudek samobójczych, szantażu czy gróźb. Rozpoznawanie symptomów to pierwszy krok w odciągnięciu osoby od wszelakich działań, które mogą skończyć się dla niego tragicznie. O narodzeniu problemu świadczą niejasne wzmianki na temat samobójstwa, niezrozumiałe aluzje. Często przyszły samobójca nawet nieświadomie prosi o pomoc. Być może zdaje sobie sprawę, że utrata życia nie jest tak naprawdę ostatecznym rozwiązaniem sytuacji. Potrzebuje jedynie osoby, która nakieruje go, ułatwi znalezienie innej drogi oraz wesprze go w tych działaniach.


Nierzadko dopiero po fakcie najbliżsi zmarłego uświadamiają sobie, że przez długi okres czasu pojawiały się sygnały świadczące o złym stanie zmarłego. W tym czasie były one jednak bagatelizowane lub wyśmiewane. Rodzina oraz przyjaciele muszą być zawsze wyczuleni na wszelakie znaki ostrzegawcze, które są do nas wysyłane. W trakcie Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom warto wziąć udział w specjalnie przygotowanych wykładach dotyczących ogólnej tematyki samobójstw, nauczyć się reagować w tego typu sytuacjach oraz wykształcić w sobie wrażliwość na problemy innych ludzi. Nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji może znaleźć się bliska nam osoba lub my sami. Odpowiednia wiedza może pomóc w zapobiegnięciu tragedii.

Autor: Magdalena Misztal

Komentarze do: 10.09 – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz