Szukaj

Zarażenie HPV: starsi mężczyźni bardziej narażeni na raka?

Podziel się
Komentarze0

Mężczyźni od 45 do 70 roku życia zwalczają o wiele dłużej niż młodsi mężczyźni infekcje 16 typem wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, HPV, Human Papilloma Virus). To dlatego mężczyźni w tym wieku powinni się szczepić. Takie właśnie jest zdanie pani Anny Giuliano, badaczki na H. Lee Moffitt Cancer Center na Florydzie, która przedstawiła wstępne rezultaty swoich prac na temat HPV u mężczyzn, podczas 26 Międzynarodowej Konferencji dotyczącej HPV, która miała miejsce w Montrealu.Wśród mężczyzn w wieku 45-70 lat infekcje HPV typu 16 trwają przeciętnie 17,3 miesiąca. U mężczyzn między 18-30 rokiem życia infekcje te trwają 14,7 miesiąca. Według pani naukowiec, mężczyźni starsi są, przynajmniej w teorii, bardziej narażeni na ryzyko rozwinięcia się raka narządów płciowych czy jamy ustnej. Ci mężczyźni także narażają swoje partnerki na znacznie podwyższone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Wirus HPV 16 jest jednym z typów wirusa brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego za większość przypadków raka szyjki macicy. Długość trwania infekcji, generalnie u mężczyzn, jest blisko 2 razy większa niż wszystkich innych typów HPV niewywołujących raka – różnica wynosi odpowiednio 12,2 miesiąca i 7,6 miesiąca średnio.

Analizy pani Anny Guliano opierają się na próbkach pobranych od 1160 mężczyzn, w wieku od 18 do 70 lat, mieszkających w Stanach Zjednoczonych, w Brazylii i w Meksyku. Wszystkich mężczyzn obserwowano przez 4 lata. Generalnie, amerykańskim mężczyznom więcej zajmowało czasu wyleczenie się z infekcji HPV typu 16, bo aż 18,2 miesiąca, podczas gdy Brazylijczykom pokonanie infekcji zajmuje 11,4 miesiąca, a Meksykanom jedynie 6,7 miesiąca.


Nie wiemy jeszcze dlaczego tak się dzieje, ponieważ każdy z czynników, jaki naukowcy brali pod uwagę, to znaczy nikotynizm, zachowania seksualne, odżywianie czy aktywność fizyczna, nie potrafią tego wyjaśnić. Być może chodzi tu o jakość systemu odpornościowego, sugeruje pani Anna Giuliani.

Chodzi o odwrotną relację do tego, co zostało zaobserwowane dla innych rakowych i nierakowych typów wirusa HPV. Jeśli chodzi o nie, średnia długość trwania infekcji wynosiła 6,2 miesiąca dla mężczyzn w wieku od 45 do 70 lat oraz 9,5 miesiąca dla mężczyzn w wieku od 18 do 30 lat. Jeśli natomiast chodzi tylko o infekcje wywołane nierakowym typem wirusa, trwały one odpowiednio średnio od 6,5 miesiąca oraz 9,1 miesiąca.

Mężczyźni są mniej podatni na infekcje HPV niż kobiety, ale ryzyko istnieje także dla nich, tak samo jak ryzyko rozwoju raka u mężczyzny, podsumowuje pani Giuliano. Nie ma sposobu wykrycia wirusa u mężczyzn, ale od tej pory, jeśli są narażeni na takie ryzyko, mogą chronić się przez zakażeniem dzięki szczepionce. Szczepionka przeciwko HPV dla mężczyzn już istnieje i w Kanadzie można z niej korzystać od lutego zeszłego roku.

Komentarze do: Zarażenie HPV: starsi mężczyźni bardziej narażeni na raka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz