Szukaj

Wapń i witamina D nie dla chorujących na raka prostaty

Podziel się
Komentarze0

Do tej pory przepisywanie suplementów diety zawierających wapń i witaminę D mężczyznom z ryzykiem utraty masy kostnej w wyniku hormonalnego leczenia raka prostaty wydawało się słusznym i korzystnym z medycznego punktu widzenia. Ale najnowsze badania wykazały, że ten typ suplementów nie chroni wcale przed utratą masy kostnej, a co więcej, może zwiększać ryzyko chorób serca oraz zachorowania na złośliwy nowotwór prostaty.Leczenie terapią ATD (ang. androgen deprivation therapy, ATD, deprywacja androgenowa) jest podstawą terapii u mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty.

Redukuje ono poziom androgenów - hormonów płciowych o budowie sterydowej, od których występowania zależy rak prostaty.

Ubocznym efektem leczenia jest jednak ubytek masy kostnej oraz osteoporoza.


Wielu lekarzy rekomenduje więc suplementy diety zawierające wapń i witaminę D, aby zredukować ryzyko złamań kości u pacjentów.

Po przebadaniu 2399 mężczyzn z rakiem prostaty okazało się jednak, że suplementy te nie zapobiegają utracie masy kostnej oraz że mogą powodować choroby serca i wpływać na rozwój nowotworu. 

Potrzebne są jednak dalsze badania, naświetlające bardziej zalety i wady przyjmowania suplementów z wapniem i witaminą D u chorujących na raka prostaty oraz porównanie wyników badań ze stanem zdrowia pacjentów nie przyjmujących wyżej wymienionych witamin.red. Iwona Trojan

Komentarze do: Wapń i witamina D nie dla chorujących na raka prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz