Szukaj

Soja nie zapobiega nawrotom raka prostaty

Podziel się
Komentarze0

Mężczyźni, którzy po usunięciu raka prostaty zaczynają ratować się zażywając suplementy soi, są tak samo zagrożeni nawrotem nowotworu co panowie, którzy nie stosują takich zabiegów, jak wynika z badania University of Illinois w Chicago, w USA. Artykuł ukazał się w JAMA.Według American Cancer Society, rak prostaty jest drugim najpowszechniejszym nowotworem u mężczyzn, zaraz po raku skóry. Ocenia się, że 1 mężczyzna na 6 zostanie zdiagnozowany z tą chorobą.

Dr Maarten Bosland, główny autor badania, mówi: - Wyraźnie pokazujemy, że mężczyźni w tej szczególnej sytuacji nie odniosą żadnych korzyści z suplementów sojowych.

Niektórzy eksperci uważają, że izoflawony sojowe (jeden ze składników soi) mogą zapobiegać rakowi prostaty, ale najnowsze badania wykazują, że jednak te składniki odżywcze nie mają takiego działania.

Dr Bosland zaprosił do badania 177 mężczyzn, u których chirurgicznie usunięto nowotwór prostaty mniej niż 4 miesiące przed projektem. Panowie mieli pić albo napój sojowy, albo placebo w okresie od 1997 do 2010, każdego dnia.


Większość uczestników zachowywała się zgodnie z instrukcjami, ale badanie i tak wstrzymano wcześniej, ponieważ nie stwierdzono korzystnego działania soi.

Obliczono, że 27% uczestników z „grupy sojowej” doświadczyło nawrotu raka prostaty, w porównaniu do 30% z grupy placebo.

Dr Bosland mówi: - Kiedy zrobiliśmy analizy PSA (ang. prostate-specific antigen) i stwierdziliśmy absolutny brak jakiegokolwiek efektu, trochę mnie to zaskoczyło. Jednak wynik jest jasny.

Dr Eric Klein z Cleveland Clinic Glickman Urological and Kidney Institute w USA, niezwiązany z omawianym badaniem, mówi: - To kolejny dowód na to, że suplementy odżywiania naprawdę nie są korzystne. Pacjenci, którym usunięto raka prostaty, nie mają żadnego innego środka prewencji poza regularnymi badaniami PSA w kierunku nawrotu nowotworu.

Obydwaj badacze są zgodni co do jednego: istnieją niewielkie dowody na to, że ludzie, którzy jedli soję już w dzieciństwie, są mniej zagrożeni rozwojem raka prostaty.

Komentarze do: Soja nie zapobiega nawrotom raka prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz