Szukaj

Mężczyźni maltretowani przez swoje partnerki bardziej narażeni na zespół stresu pourazowego

Mężczyźni, którzy są ofiarami przemocy domowej ze strony swoich partnerek są narażeni na urazy psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego (PTSD), depresja oraz myśli samobójcze - wynika z najnowszych badań.


Naukowcy przyjrzeli się grupie 302 mężczyzn szukających profesjonalnej pomocy po tym, jak doświadczyli tego, co naukowcy nazwali „intymnym terroryzmem”, który odnosi się do wysokiego poziomu przemocy i zachowań kontrolujących ze strony partnerek.

Kolejnych 520 mężczyzn wzięło udział w ankiecie telefonicznej, w której pytano o ich związki. Szesnaście procent tych mężczyzn przyznało się, że doświadczyli niewielkich aktów przemocy i psychicznego znęcania się podczas kłótni ze swoimi partnerkami. Tego typu przemoc określona została jako „powszechna przemoc partnerska” (ang. common couple violence).


W obydwu grupach mężczyzn, których wiek wahał się od 18 do 59 lat, stwierdzono powiązania pomiędzy przemocą a objawami zespołu stresu pourazowego. Jednak mężczyźni, którzy doświadczyli „terroryzmu intymnego” byli o wiele bardziej narażeni na PTSD.

Wyniki badania opublikowano w kwietniowym wydaniu czasopisma Psychology of Men & Masculinity.

- Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że zespół stresu pourazowego jest poważnym problemem wśród mężczyzn doświadczających przemocy ze strony partnerki i szukają pomocy - powiedziała Denise Hines z departamentu psychologii na Clark University w Worcester, Massachusetts.

Kolejny artykuł w tym samym czasopiśmie podsumowywał przeszłe badania na temat przemocy domowej wobec mężczyzn. Wykazały one, że mężczyźni rzadziej przyznają się do urazów spowodowanych przemocą, a szanse na to, że policja aresztuje kobietę oskarżoną o przemoc domową wobec mężczyzny również są znacznie mniejsze.

Komentarze do: Mężczyźni maltretowani przez swoje partnerki bardziej narażeni na zespół stresu pourazowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz