Szukaj

Edukacja ojców na temat karmienia piersią pomaga samym matkom

Nowe badania pokazały, że ojcowie, którzy zgodzili się na udział w programie edukacyjnym dotyczącym karmienia piersią, na tyle wspomagali własne żony, że te były chętne i zdolne do karmienia piersią dzieci nawet trzy miesiące dłużej niż przeciętnie. Jennifer Abbass-Dick z kanadyjskiego Uniwersytetu Technologii w Ontario twierdzi, że ojcowie odgrywają niebywale dużą rolę w karmieniu piersią. Ich wsparcie jest bardzo cenne dla karmiących matek.

Istota karmienia piersią

Poleca się, by noworodki były karmione piersią przez co najmniej sześć miesięcy, jednak ponad 25% dzieci w Stanach Zjednoczonych w ogóle nie doświadcza karmienia piersią.

Matki zaraz po porodzie są odsyłane ze szpitala do domu, dlatego to, czy zechcą one karmić piersią zależy tylko od nich. Same muszą doinformować się dokładnie na ten temat. Niestety nie każda matka po porodzie ma siłę na to, by sama sobie z tym poradzić. Stąd przekonanie, że ojcowie odgrywają bardzo dużą rolę, jeśli chodzi o wsparcie świeżo upieczonych mam. Ojcowie powinni pomóc zrozumieć matkom, jak bardzo karmienie piersią jest ważne dla dziecka, na czym polega, jak trzeba robić to w prawidłowy sposób i powinni pomóc im zrozumieć cały proceder.

Karmienie piersią a rola ojca

Naukowcy przeprowadzili badania, w których podzielili grupę 214 matek wraz z ich partnerami na dwie grupy. Jedna z grup otrzymała informacje dotyczące karmienia piersią tylko w szpitalu i nie korzystała z żadnych innych źródeł. Druga grupa spotkała się w szpitalu ze specjalistą, który wytłumaczył, na czym polega karmienie piersią oraz otrzymała specjalne broszury informujące, film instruktażowy oraz adresy stron internetowych, na których można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Wyniki okazały się następujące: matki z drugiej grupy w dalszym ciągu karmiły dzieci po trzech miesiącach, a ojcowie twierdzili, że czują się dobrze doinformowani i na tyle pewni siebie, by wspierać żony i asystować im przy karmieniu. Matki były zadowolone z postaw partnerów i wyraziły satysfakcję z udzielanej im pomocy.

Wartości odżywcze zawarte w mleku matki wspomagają system immunologiczny dziecka, dlatego karmienie piersią w pierwszych miesiącach życia jest tak ważne. Rola ojców w karmieniu piersią nie ogranicza się tylko do psychicznego wsparcia, może mieć także wymiar praktyczny. Ojcowie będą mieli więcej cierpliwości niż karmiące matki, dlatego oprócz podnoszenia na duchu mogą asystować matkom przy karmieniu i zapewnić swoją obecność, co z pewnością będzie niezastąpione dla matek.

Aleksandra Socha

Komentarze do: Edukacja ojców na temat karmienia piersią pomaga samym matkom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz