Szukaj

Wpływ na zdolności poznawcze

Podziel się
Komentarze0

Osoby, które przeżyły raka piersi, mogą doświadczać problemów poznawczych, i to nawet wiele lat po przerwaniu leczenia, według pewnego badania przeprowadzonego przez badaczy amerykańskich z Moffitt Cancer Center and Research Institute.Naukowcy również stwierdzili, że te negatywne skutki istnieją, niezależnie od typu leczenia, którym były poddawane pacjentki.

W rzeczywistości, chemioterapia oraz radioterapia dotykają obydwie funkcji kognitywnych pacjentek. Wcześniejsze badanie wykazało już dawniej, że chemioterapia może powodować zaburzenia pamięci oraz problemy z koncentracją.

W nowym badaniu z kolei, omawianym tutaj, doktor Paul Jacobsen, z centrum badań nad rakiem Moffitt Cancer Center and Research Institute w Tampa na Florydzie, przebadał dane odnoszące się do 62 pacjentek leczonych radioterapią oraz chemioterapią, 67 pacjentek leczonych radioterapią oraz 184 kobiet, które nie miały historii raka piersi.

Zobacz również:Uczestniczki badania zostały poproszone o poddawanie się ocenie neuropsychologicznej co sześć miesięcy po zakończeniu ich terapii, a następnie 36 miesięcy później.

Badanie doktor Paula Jacobsen potwierdziło w ostatecznym rozrachunku, że chemioterapia powoduje problemy poznawcze u kobiet, którym udalo się wyleczyć z raka piersi. Dodatkowo, problemy te zdają się utrzymywać nawet powyżej trzech lat po zakończeniu leczenia.

Doktor Paul Jacobsen z Moffitt Cancer Center and Research Institute stwierdził również, że pacjentki leczone jedynie radioterpią zdawały się doświadczać podobnych skutków.

Rezultaty tych prac zostały opublikowane w naukowym przeglądzie Cancer.

Komentarze do: Wpływ na zdolności poznawcze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz