Szukaj

Wpływ na zdolności poznawcze

Podziel się
Komentarze0

Osoby, które przeżyły raka piersi, mogą doświadczać problemów poznawczych, i to nawet wiele lat po przerwaniu leczenia, według pewnego badania przeprowadzonego przez badaczy amerykańskich z Moffitt Cancer Center and Research Institute.Naukowcy również stwierdzili, że te negatywne skutki istnieją, niezależnie od typu leczenia, którym były poddawane pacjentki.

W rzeczywistości, chemioterapia oraz radioterapia dotykają obydwie funkcji kognitywnych pacjentek. Wcześniejsze badanie wykazało już dawniej, że chemioterapia może powodować zaburzenia pamięci oraz problemy z koncentracją.

W nowym badaniu z kolei, omawianym tutaj, doktor Paul Jacobsen, z centrum badań nad rakiem Moffitt Cancer Center and Research Institute w Tampa na Florydzie, przebadał dane odnoszące się do 62 pacjentek leczonych radioterapią oraz chemioterapią, 67 pacjentek leczonych radioterapią oraz 184 kobiet, które nie miały historii raka piersi.


Uczestniczki badania zostały poproszone o poddawanie się ocenie neuropsychologicznej co sześć miesięcy po zakończeniu ich terapii, a następnie 36 miesięcy później.

Badanie doktor Paula Jacobsen potwierdziło w ostatecznym rozrachunku, że chemioterapia powoduje problemy poznawcze u kobiet, którym udalo się wyleczyć z raka piersi. Dodatkowo, problemy te zdają się utrzymywać nawet powyżej trzech lat po zakończeniu leczenia.

Doktor Paul Jacobsen z Moffitt Cancer Center and Research Institute stwierdził również, że pacjentki leczone jedynie radioterpią zdawały się doświadczać podobnych skutków.

Rezultaty tych prac zostały opublikowane w naukowym przeglądzie Cancer.

Komentarze do: Wpływ na zdolności poznawcze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz