Szukaj

Wirus HPV: infekcje bardziej zagrażają czarnym kobietom?

Podziel się
Komentarze0

Prowokacyjne nowe badanie, które ukazało się w Stanach Zjednoczonych może pomóc wyjaśnić dlaczego czarne kobiety częściej niż białe chorują i umierają z powodu raka szyjki macicy. Albowiem, zdają się one mieć większe problemy z eliminacją wirusa HPV, który powoduje tę chorobę. Badanie to zostało przedstawione na konferencji amerykańskiego centrum badawczego American Association for Cancer Research, która miała miejsce w dniu 1 kwietnia, w Chicago.Lekarze długo myśleli, że to mniejszy dostęp do badań przesiewowych oraz do obserwacji lekarskiej były przyczyną, dla której czarne kobiety o 40% bardziej są zagrożone zachorowaniem na raka szyjki macicy, a także 2 razy bardziej zgonem z jego powodu.

A teraz, nowe badanie przeprowadzone na studentkach amerykańskich sugeruje, że tak naprawdę za te różnice rasowe odpowiada po prostu także i biologia.

Worta McCaskill-Stevens, specjalistka od prewencji w instytucie National Cancer Institute mówi: jeżeli kolejne badania potwierdzą ten nowe odkrycia, może to oznaczać, że szczepionka przeciwko wirusowy brodawczaka ludzkiego (HPV) będzie jeszcze ważniejsza dla czarnych kobiet.

Szczepionka ta jest zalecana wszystkim dziewczynom po 11 roku życia. Niektóre szczepy tego wirusa powodują raka szyjki macicy, ale krótkie infekcje są powszechne u młodych kobiet. Zarażenia te zazwyczaj mijają same z siebie w ciągu roku, a rozwojem raka grożą jedynie wtedy, kiedy utrzymują się bardzo długo.

Badacze z uniwersytetu University of South Carolina w Columbia przebadali więc 326 białych oraz 113 czarnych studentek, które brały udział w większym badaniu narodowym. Wszystkie studentki poddano testowi PAP (badanie laboratoryjne komórek pobranych z szyjki macicy), oraz badaniom w kierunku HPV, co sześć miesięcy, przez cały okres kształcenia na uniwersytecie.


Okazało się, że między tymi dwoma grupami nie było wielkich różnic w ilości infekcji HPV, a także odnośnie czynników ryzyka (ilość partnerów seksualnych, na przykład). A jednak, lekarze odkryli zadziwiające różnice w tym, jak długo te infekcje się utrzymywały. 

Przy każdej kontroli, czarne studentki były 1,5 razy bardziej zagrożone pozytywnym wynikiem testu w kierunku infekcji HPV (jednym ze szczepów, które powodują raka szyjki macicy), wyjaśnia główny autor badania, Kim Creek.


Czarne kobiety nie eliminowały wirusa równie szybko co białe kobiety. Właściwie, zajmowało im to około 6 miesięcy dłużej (18 miesięcy dla kobiet czarnych, 12 miesięcy dla kobiet białych), wyjaśnia naukowiec.

Dziesięć procent czarnych kobiet miało anormalne wyniki testu PAP, w porównaniu do 6% kobiet białych. Dwa lata po tym, jak stwierdzono początkową infekcję, 56% czarnych kobiet w dalszym ciągu miało infekcję, w porównaniu do 24% białych kobiet.

Badanie to finansował narodowy instytut badań nad zdrowiem mniejszości, National Institute on Minority Health and Health Disparities.

Badacze oceniają te prace jako “prowokacyjne” i wymagające potwierdznia w innych badaniach, poza tym jednym regionem,
mówi Worta McCaskill-Stevens. Wiedzieliśmy już, że istnieją genetyczne różnice między rasami. Możliwe jest, że to właśnie gen od niektórych przodków, takich jak Afrykanie, może odgrywać tutaj rolę w zdolności pozbywania się wirusa HPV z organizmu.

Zachorowalność na raka szyjki macicy bardzo znacząco spadła w Stanach Zjednoczonych, dzięki testom PAP, które zalecane są każdej kobiecie w wieku 21 lat – 65 lat co trzy lata. Poczynając od 30 roku życia, kobiety mogą również poddawać się co pięć lat badaniom w kierunku wirusa HPV; wcześniej nie zaleca się tego, ponieważ krótkie infekcje są tak powszechne, że skutkowałoby to zbyt wieloma fałszywymi alarmami.

Co roku, w Stanach Zjednoczonych, odnotowuje się 12 000 nowych przypadków raka szyjki macicy, oraz 4 200 zgonów z tego powodu, przede wszystkim pośród kobiet, które nigdy nie miały przeprowadzonego badania, albo które nie badały się od ponad pięciu lat.

Lekarze nie wiedzą, w jaki sposób szczepionka wpłynie na wyniki testu HPV, ani też jak długo szczepionka się utrzymuje, więc kobiety w dalszym ciągu powinny być badane w kierunku raka szyjki macicy, jeżeli ich wiek tego wymaga.

Komentarze do: Wirus HPV: infekcje bardziej zagrażają czarnym kobietom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz