Szukaj

Wirus HIV a ryzyko raka szyjki macicy

Podziel się
Komentarze0

Badania naukowców wykazały, że kobiety, u których wynik testu na HIV okazał się pozytywny, są o wiele bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy niż kobiety z ujemnym wynikiem testu na HIV.W związku z tym paniom dotkniętym HIV zaleca się częste prześwietlanie szyjki macicy, w celu wykluczenia lub zminimalizowania zagrożenia nowotworem żeńskiego narządu układu rozrodczego.

Najnowsze badania naukowców sugerują, że kobiety z tej szczególnej grupy ryzyka powinny wykonywać dwa badania mikroskopowe wymazu pochwy w pierwszym roku po zdiagnozowaniu HIV, podczas gdy kobiety nie dotknięte wirusem jeden taki test na pięć lat lub jeden trzy lata, jeśli mają zadowalający wynik testu PAP czyli cytologii.


Naukowcy są pewni, że ryzyko wystąpienia nowotworu u kobiet z dobrze rokującym testem PAP oraz z ujemnym wynikiem testu na HIV jest bardzo, bardzo niskie, czego nie można niestety powiedzieć o paniach dotkniętych wirusem HIV.

Wnioski te wyciągnięto po przebadaniu 420 przypadków kobiet z pozytywnym wynikiem testu na HIV oraz 279 kobiet nie zmagających się z tym niebezpiecznym wirusem.
red. Iwona Trojan

Komentarze do: Wirus HIV a ryzyko raka szyjki macicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz