Szukaj

W zdrowym ciele zdrowy duch – czyli dlaczego warto dbać o swoje zdrowie

Podziel się
Komentarze0

Ciężko będzie znaleźć osobę, która podważyłaby wartość zdrowia. Skoro więc większość z nas uzna zdrowie za wartość najważniejszą, to dlaczego tak mało z nas o nie dba? Według badań przeprowadzonych przez CBOS w 2012 r. prawie co piąty dorosły Polak (17%) nie wykonuje profilaktycznych badań lekarskich.Ci spośród ankietowanych, którzy ocenili swój stan zdrowia jako dobry, wizyty u lekarza (jako najlepszy sposób na poprawę zdrowia) umieścili dopiero na trzecim miejscu. Wyżej znalazło się odpowiednie odżywianie (53 proc.), a także regularne uprawianie sportu (31 proc.). Te dane są zastanawiające - badania profilaktyczne to przecież najlepszy sposób dbania o nasze zdrowie. Im szybciej odkryjemy jakąś chorobę, tym jest większa szansa na jej wyleczenie. Nawet jeżeli czujemy się dobrze, to wcale nie musi oznaczać, że faktycznie nie mamy kłopotów zdrowotnych. Niektóre choroby nie wykazują żadnych objaw w pierwszych fazach przebiegu. Lepiej dla naszego zdrowia, jeżeli postawimy diagnozę przed rozwinięciem się choroby.

Co sprawdzać i jak często?

Jakie badania powinniśmy przeprowadzać i jak często? To zależy oczywiście od naszego wieku i płci. Warto też brać pod uwagę nasz styl życia i uwarunkowania genetyczne. Musimy nauczyć się obserwować nasz organizm i interpretować sygnały, jakie nam wysyła. Jeżeli nie mamy niepokojących objawów, wystarczające będzie, jeśli raz do roku wykonamy badanie OB, morfologię, poziom cukru oraz cholesterolu we krwi oraz badanie ogólne moczu. Warto mierzyć ciśnienie (raz na dwa lata, a po ukończeniu 50 roku życia – co roku), a jeśli mamy nadwagę albo ktoś w rodzinie choruje na cukrzycę, to pamiętajmy o badaniu cholesterolu co trzy lata po ukończeniu 30 roku życia. Nie zapominajmy też o badaniu okulistycznym i słuchu, szczególnie gdy mamy więcej niż 40 lat.


Istotne jest również przeprowadzanie przez panie badań cytologicznych i mammografii. Zaledwie jedna na cztery Polki korzysta z programu profilaktycznego i zaproszeń na cytologię, a umieralność na raka szyjki macicy w Polce jest najwyższa w całej Unii Europejskiej (dane z sondażu Siemensa z 2011 r.). Jeśli mamy wątpliwości i pytania, warto korzystać z każdej okazji, by skonsultować się ze specjalistami.

Zadbać o zdrowie podczas zakupów

Taką szansę umożliwia m.in. organizowana w podwrocławskim Parku Handlowym Bielany weekendowa akcja „Park Zdrowia”. W dniach 13-14 kwietnia wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach np. komputerowym badaniu wzroku, badaniu poziomu cukru we krwi czy ciśnienia krwi. Rodzice będą mogli sprawdzić postawę ciała dziecka, ze szczególnych uwzględnieniem diagnostyki kończyn dolnych (stóp). Osoby zainteresowane walką z nadwagą czy ustaleniem zdrowej diety będą mogły spotkać się z dietetykiem. A przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy chętnie udzielą informacji o odpowiednich badaniach.

Warto zaplanować sobie wizytę w Bielanach Wrocławskich podczas weekendu i skorzystać z okazji bezpłatnych badań. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Patronami medialnymi akcji są Radio Wrocław/Radio RAM oraz portal tuWrocław.pl.

Komentarze do: W zdrowym ciele zdrowy duch – czyli dlaczego warto dbać o swoje zdrowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz