Szukaj

Unia Europejska w sprawie nowotworu szyjki macicy

Podziel się
Komentarze0

Wszystkie dziewczęta w Europie powinny zostać zaszczepione przeciwko wirusowi HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, Human Papilloma Virus), a dotychczasowe dotacje na ten cel są zbyt niskie - orzekły w środę służby zdrowia UE.Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC, ang. European Centre for Disease Prevention and Control) wydało nowe wytyczne w sprawie walki z wirusem, w których mowa jest o tym, że mimo wprowadzenia programu szczepionek w 19 na 29 krajów regionu, realny wskaźnik szczepień był niski i w niektórych państwach wynosił jedynie 17 procent.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), rak szyjki macicy jest drugim nowotworem pod względem liczby zachorowań kobiet na całym świecie - rokrocznie stwierdzanych jest około pół miliona nowych przypadków tej choroby, na którą umiera każdego roku niemal 250 tysięcy pacjentów. Praktycznie wszystkie przypadki są związane z zainfekowaniem narządów płciowych wirusem HPV.

Na europejski rynek dopuszczono dwie szczepionki przeciwko wirusowi HPV - koncernu GlaxoSmithKline i jego amerykańskiego rywala, Merck & Co.

Amerykański Gardasil uderza w cztery odmiany wirusa - dwie bezpośrednio odpowiedzialne za powstawanie nowotworu i dwie powodujące mniej poważne stany chorobowe dróg rodnych, podczas gdy podawanie brytyjskiego Cervariksu (Cervarix) oddziałuje jedynie na dwa szczepy HPV.


Jak podaje ECDC, jedynie Portugalia i Wielka Brytania zapewniły docelowym grupom dziewcząt (pomiędzy 10 a 14 rokiem życia) stopy pokrycia kosztów szczepień wynoszące ponad 80 procent.

Dla służb zdrowia stało się to bodźcem do zintensyfikowania starań o jak największą liczbę dokonywanych szczepień. Najnowsze badania naukowe wykazały, że szczepienia te są bezpieczne i skuteczne, a także ekonomiczne.

Studium opublikowane w ubiegłym roku wskazuje, że szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka są tak skuteczne, że przyznanie wysokich dotacji na rzecz szczepień zaoszczędzi rządom późniejszych wydatków związanych z leczeniem nowotworów szyjki macicy.

Marc Sprenger, dyrektor ECDC, mówi: „Chcemy, żeby władze do spraw zdrowia publicznego, pracownicy służby zdrowia i rodzice współdzielili odpowiedzialność za zdrowie tysięcy kobiet, chroniąc je przed wirusem HPV”.

Mimo że ostatnie badania wykazały, iż szczepienie przeciwko HPV mogłyby pomóc chronić przed różnego rodzaju nowotworami (w tym przed rakiem jamy ustnej, odbytu i prącia) także mężczyzn, ECDC nie zaleca jak dotąd włączania chłopców w program prewencji.

Organizacja twierdzi, że koszty takich decyzji byłyby zbyt wysokie, ponieważ skuteczność walki z rakiem za pomocą tego rodzaju szczepień jest w przypadku mężczyzn bardzo niska.

Pod koniec ubiegłego roku władze Stanów Zjednoczonych orzekły jednak, że wszyscy chłopcy powinni być objęci rutynowymi szczepieniami ochronnymi przed wirusem HPV.

Komentarze do: Unia Europejska w sprawie nowotworu szyjki macicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz