Szukaj

Szczepionka przeciwko rozprzestrzenianiu się raka piersi i jajnika

Podziel się
Komentarze0

Nowa szczepionka okazuje się obiecująca w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się metastatycznego raka piersi i jajnika, jak podaje nowe, niewielkie badanie. Szczepionka przeciwko ospie zdawała się być całkowicie skuteczna u jednej osoby związanej z badaniami nad rakiem, jak donosi WebMD, co oznacza, że całkowicie powstrzymała rozprzestrzenianie się nowotworu. W styczniu, miną już cztery lata dla tej kobiety, wyjaśnia jeden z autorów badania, doktor James Gulley z Narodowego Instytutu Raka (National Cancer Institute). Aczkolwiek, szczepionka nie odniosła aż tak zdecydowanego sukcesu u pozostałych uczestników badania – dla niektórych z nich, szczepionka zdaje się jedynie opóźniać rozprzstrzenianie się reka o kilka miesięcy.

Jak odnotowuje Los Angeles Times, szczepionkę podawano co miesiąc kobietom, z których 12 miało raka piersi, a 14 miało raka jajnika. Badanie Clinical Cancer Research było małe i nie porównało rezultatów działania szczepionki z tym, co by się stało, gdyby kobiety nie otrzymywały żadnego leczenia, wyjaśnia LA Times.

Ale, w dalszym ciągu rezultaty są obiecujące, w szczególności dla kobiety, u której rak zdaje się znikać po podaniu szczepionki, wyjaśnia TIME. Jedna kobieta z rakiem piersi, która już przeszła lumpektomię, radioterapię, chemioterapię oraz histerektomię, która objęła również usunięcie jajników, wykazała całkowitą odpowiedć na szczepionkę.


Po trzech latach, nowotwór, który rozprzestrzenił się jej w węzłach chłonnych, cofnął się. Nie potrzebujemy grupy kontrolnej żeby stwierdzić, że te rezultaty to coś dobrego, mówi doktor James Gulley. Ale nie obserwujemy tego w przypadku raka piersi. Nie obserwujemy, żeby nowotwory cofały się spontanicznie.

Kiedy rak piersi się rozprzestrzenia, najprawdopodobniej da przerzuty na płuca, wątrobę oraz kości, jak podają dane amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka (National Cancer Institute). A kiedy to rak jajnika się rozprzestrzenia, najprawdopodobniej da przerzuty na otrzewną (błona wyściełająca ściany naszeg brzucha), na wątrobę oraz na płuca.

Rak metastatyczny jest zawsze ciężki do leczenia. A National Cancer Institute wyjaśnia dlaczego: mimo że niektóre typy nowotworów metastatycznych można leczyć bieżącymi lekami, to większość jednak nie poddaje się terapiom. Jednakże, leczenie jest dostępne dla wszystkich pacjentów z rakiem metastatycznym. Generalnie, pierwszym celem takiej terapii jest kontrolowanie wzrostu nowotworu albo uśmierzanie jego objawów. W niektórych przypadkach, leczenie raka metastatycznego może przedłużyć życie. Aczkolwiek, większość ludzi, którzy umierają z powodu raka, umiera z powodu choroby metastatycznej.

Ostatnio, badania przeprowadzone przez badaczy na uniwerytecie University of Pennsylvania odkryły, że terapia przeciwko białaczce zdaje się być również ekstra skuteczna w niszczeniu komórek białaczkowych u trzech pacjentów z chorobą.

A tego lata, badacze z uniwersytetu Leeds University opracowali szczepionkę, która zdaje się być skuteczna w redukowaniu rozmiarów raka prostaty u myszy. Badanie, opublikowane w dzienniku Nature Medicine, sugeruje, że metodę tę będzie można zastosować również w przypadku innych typów nowotworów.

Komentarze do: Szczepionka przeciwko rozprzestrzenianiu się raka piersi i jajnika

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz