Szukaj

Spacer zmniejsza występowanie udaru u kobiet

Podziel się
Komentarze1

Według hiszpańskich naukowców, u kobiet, które spacerują co najmniej 3 godziny w tygodniu, występuje mniejsze ryzyko udaru niż u kobiet, które poświęcają mniej czasu na tę aktywność. Autor badań – Jose Maria Huerta z Murcia Regional Health Authority w Hiszpanii twierdzi, że umiarkowane, ale regularne uprawianie sportu jest ważne, jeśli chcemy być zdrowi. Poprzednie badania również wiązały aktywność fizyczną z udarem, który może być spowodowany przez różnorodne czynniki, takie jak np. pęknięcie naczyń krwionośnych w mózgu czy nadciśnienie tętnicze.Udar mózgu może być krwotoczny (wywołany wylewem krwi do mózgu) lub niedokrwienny (wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu).

Kobiety spacerujące około 210 minut tygodniowo lub więcej są narażone w mniejszym stopniu na ryzyko udaru, niż kobiety nieaktywne i te uprawiające intensywny sport.

W sumie prawie 33.000 kobiet i mężczyzn w połowie lat 90 wzięło udział w ankiecie, w której odpowiedzieli na pytania odnośnie aktywności fizycznej.

Ten kwestionariusz był częścią szerokiego projektu europejskiego odnośnie zachorowań na raka. Zespół hiszpańskich naukowców skorzystał z tego badania i również podzielił uczestników eksperymentu według płci, wysiłku fizycznego oraz czasu poświęcanego na ćwiczenia fizyczne.

Podczas 12-letniego okresu obserwacji, odnotowano w sumie 442 przypadków udaru wśród mężczyzn i kobiet.


Podczas badań zauważono spadek ryzyka udaru o 43% u kobiet, które regularnie spacerowały. Jednak dla mężczyzn nie zauważono żadnych różnic, niezależnie od typu ćwiczeń czy częstotliwości.

“Obecnie nie jesteśmy w stanie dokładnie wyjaśnić tych zależności” – tłumaczy Huerta, który przypuszcza, że mężczyzni być może byli w ogólnym lepszym stanie fizycznym, niż kobiety biorące udział w badaniu.

Jeden z naukowców – Cueva, który nie był zaangażowany w badania - stwierdził, że analizy w dużym stopniu opierały się na pomiarach subiektywnych, takich jak np. rutyna ćwiczeń.

"Nie ma możliwości, by obiektywnie oszacować, jak często uczestnicy badania faktycznie uprawiają sport” – dodaje.

Według American Heart Association, każdego roku w Stanach Zjednoczonych, udaru doświadcza około 795.000 osób, a co 4 minuty z tego powodu umiera jeden Amerykanin.

Wytyczne określone przez WHO i US Centers for Disease Control and Prevention zalecają mniej więcej półtoragodzinną umiarkowaną aktywność fizyczną (najlepiej spacer), raz w tygodniu.

Według WHO, liczba przypadków udaru mózgu wzrośnie w przyszłości, ze względu na starzejącą się populację.

Naukowcy twierdzą, że ciężko o konkretne wytyczne i potrzeba jeszcze wielu badań w tej dziedzinie. Twierdzą jednak, że ćwiczenia fizyczne są korzystne, jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i innych chorób.

Komentarze do: Spacer zmniejsza występowanie udaru u kobiet (1)

wyalienowanyalien
wyalienowanyalien 07-05-2013 21:11

Cykl artykułów

1

Tak a propos udarów to proponowałbym zrobić jakiś cykl artykułów odnośnie szkodliwości diklofenaku i leków na nim opartych (Voltaren etc.). Bo póki co to lekarze wciąż przepisują notorycznie czy to starszym czy to ciśnie... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze