Szukaj

Rak piersi: przełom w dziedzinie wykrywania?

Podziel się
Komentarze0

Kanadyjscy naukowcy w uniwersytetu Calgary w Alberta opracowali nowy program, który pozwala wykrywać znaki ostrzegawcze, mówiące o raku piersi, już piętnaście miesięcy wcześniej, zanim jeszcze nowotwór w ogóle zostanie wykryty.Technika ta to nowa metoda obrazowania, która powstała we współpracy z naukowcami pracującymi w programie wykrywania raka w Alberta (Programme de dépistage du cancer du sein).

Metoda ta pozwala wykrywać strukturalne zniekształcenia w tkance piersiowej, które często przechodzą niezauważone w testach wykrywających, które są powszechnie stosowane.

Naukowcy przebadali 106 badań mammograficznych kobiet, które zachorowały na raka piersi wiele miesięcy po przeprowadzeniu mammografii. Ich program pozwolił na wykrycie otrzegających symptomów w 80% przypadków, piętnaście miesięcy wcześniej – średnio – zanim guz albo inna oznaka raka w ogóle została zdiagnozowana.


Badanie kanadyjskich naukowców pokazuje, że możliwe jest opracowanie bardzo precyzyjnych metod badań przy pomocy komputera, które pozwolą wykrywać wczesne oznaki raka piersi.

Aż do tej pory, jak wyjaśnia jeszcze profesor Ray Rangayyan z uniwersytetu Université de Calgary, diagnozy stawiane przez komputer koncentrowały się głównie na badaniach nad guzami oraz zwapnieniami w tkance piersi.

Ale, zanim technika ta znajdzie zastosowanie jako regularny test służący do wykrywania raka piersi, naukowcy kanadyjscy próbują znaleźć sposób na ograniczenie proporcji tak zwanych „fałszywych alarmów”.

Z tego względu też starają się oni jeszcze bardziej doprecyzować tę technikę, aby była ona w stanie przeprowadzać również inne analizy mammograficzne.

Badanie to zostało opublikowane w przeglądzie specjalistycznym Transactions on Medical Imaging.

Komentarze do: Rak piersi: przełom w dziedzinie wykrywania?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz