Szukaj

Rak piersi: mniej radioterapii korzystne dla pacjentek?

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że w dziedzinie radioterapii, im krótsze sesje, tym lepsze dla pacjentek – tak wynika z badania naukowców z Wielkiej Brytanii, opublikowanego w Lancet Oncology. Obserwacje trwały 5 lat i objęły 4 500 kobiet, które zostały zoperowane na raka piersi, a następnie leczone radioterapią przez 3 tygodnie.Okazało się, że te trzy tygodnie były równie skuteczne, co przewidziana protokołem 5-tygodniowa radioterapia.

Takie skrócone leczenie zostało przyjęte już w 2008 przez większość placówek onkologicznych i szpitali brytyjskich, ale do tej pory nie przeprowadzono badania, które mierzyłoby długoterminowe skutki takiego podejścia.


Najnowsze prace pokazują, że krótsze radioterapie są korzystne nie tylko krótkoterminowo – gdyż pacjentki są mniej zmęczone – ale także długoterminowo – gdyż nie stwierdzono większego poziomu nawrotów raka.

Prof. John Yarnold mówi: - Poziom nawrotów raka jest taki sam dla naszej grupy kontrolnej i dla kobiet leczonych radioterapią przez 5 tygodni.

Ta sama ekipa brytyjskich naukowców ma zamiar poprowadzić dalej te badania, tym razem na grupie 4 000 kobiet, aby przekonać się, czy jeszcze krótszy okres radioterapii może być równie skuteczny.

Komentarze do: Rak piersi: mniej radioterapii korzystne dla pacjentek?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz