Szukaj

Prawdziwy powód, dla którego kobiety żyją dłużej

Podziel się
Komentarze0

W przeszłości badacze wyjaśniali tę różnicę między płciami biologicznymi czynnikami: kobiety mają ponoć silniejszy układ immunologiczny, w dodatku sprzyja im genetyka, obdarzając je dwoma chromosomami X. Prof. Philip Cohen z University of Maryland sugeruje jednak na łamach The Atlantic, iż „nieproporcjonalna wytrzymałość kobiet” nie jest biologiczna, ale wynika z dynamiki społecznej.Prof. Cohen skupia się przede wszystkim na paleniu, które jako praktyka raczej typowo męska w XX wieku, znacząco przyczyniło się do skrócenia długości życia mężczyzn.

Ponad 80% amerykańskich mężczyzn, urodzonych w 1901 roku, paliło w wieku 30 lat. Nikotynizm pośród kobiet z tego pokolenia nigdy nie przekroczył 55% żeńskiej populacji.

Poza tym, mimo że od 1965 różnice w poziomach nikotynizmu między płciami zaczęły się zacierać, to jednak palenie w dalszym ciągu jest bardziej powszechne pośród mężczyzn na całym świecie.

Prof. Cohen przyznaje, że społeczne czynniki, takie jak wyłączenie kobiet z wojen, a także nieproporcjonalna liczba mężczyzn ginących każdego roku w wyniku brutalnych zbrodni, mogą tutaj także odgrywać pewną rolę.


Wcześniejsze badania jednak są sprzeczne z konkluzjami profesora.

Na przykład, w 2008 magazyn Time Magazine publikował artykuł Toma Perlsa z Boston University, w którym naukowiec stwierdzał fakt, iż kobiety później niż mężczyźni zaczynają chorować na dolegliwości sercowo-naczyniowe, co może być zaletą posiadania dwóch chromosomów X i może przyczyniać się do różnic w spodziewanej długości życia między płciami.

Perls dodawał także, iż specyficzne dla mężczyzn zjawisko, znane jako „burza testosteronowa”, przyczynia się do większej śmiertelności tej płci.

Perls mówił: - Poziomy hormonu mogą być całkiem wysokie i mogą często się zmieniać, a to wiąże się z niebezpiecznymi zachowaniami pośród młodych mężczyzn. Nie zapinają pasów, piją za dużo, mogą być agresywni, nieostrożnie posługiwać się bronią, i tak dalej.

Być może nigdy się nie dowiemy, dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, ale jedno jest pewne: możemy zrobić kilka rzeczy, aby nasze życie było lepsze i dłuższe. Nie palić, ograniczyć konsumpcję alkoholu, zdrowo się odżywiać, dobrze spać i ćwiczyć. Ponieważ najważniejsze jest, żeby czerpać radość z czasu, który jest nam dany.

Komentarze do: Prawdziwy powód, dla którego kobiety żyją dłużej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz