Szukaj

Poziom śmiertelności z powodu raka płuc spada u kobiet, mówi raport

Podziel się
Komentarze0

Po raz pierwszy, poziom śmiertelności wsród kobiet w zawiązku z rakiem płuc ma tendencję spadkową, co może reprezentować punkt zwrotny w przypadku tej epidemii związanej z tytoniem. Chodzi tutaj o niewielki spadek, wyjaśnia raport amerykański, sporządzany co roku na temat raka – czyli o niecały procent w ciągu roku.Rak płuc pozostaje mimo wszystko najbardziej zabójczym rakiem, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na świecie. Spadek ten, oczekiwany od dawna – po ponad dziesięciu latach, odkąd stwierdzono podobny spadek u mężczyzn amerykańskich, jest jednakże bardzo zachęcającym znakiem.

Współautorka raportu, pani Elizabeth Ward, z Amerykańskiego Towarzystwa Raka, ocenia, że ta tendencja spadkowa jest realna oraz, że będzie miała ona ciąg dalszy.

W sumie, liczba zgonów związanych z rakiem nieznacznie spada od lat, a to z powodu zdobyczy w przypadku niektórych najpowszechniejszych nowotworów – raka jelita grubego, raka piersi, raka prostaty, a także, u mężczyzn, raka płuc.


Zapobieganie rakowi jest skuteczniejsze niż leczenie jako takie, a w Stanach Zjednoczonych stwierdzono również niewielkie, ale realne, spadki w pojawianiu się nowych przypadków.

Raport pokazuje, że poziom śmiertelności spadł o około 1,6% na rok średnio, między rokiem 2003 i 2007, według ostatnich dostępnych danych. Poziom nowych zdiagnozowanych przypadków raka również spadał o około 1% na rok, donieśli badacze w Journal de l'Institut national du cancer américain.

Postępy są jednakże na razie umiarkowane, liczby diagnoz i zgonów w dalszym ciągu są coraz większe w przypadkach innych typów nowotworów, takich jak czerniak złośliwy, rak wątroby, rak nerek, rak trzustki.

Poza tym, rak jest przede wszystkim chorobą najstarszych dorosłych, a populacja starzeje się bardzo szybko, co stanowi bardzo poważne zagrożenie dla dokonanych postępów w medycynie.

Naukowcy spodziewają się, że rak płuc zabije w tym roku ponad 159 tysięcy Amerykanów, a w tym 70 000 kobiet.

Komentarze do: Poziom śmiertelności z powodu raka płuc spada u kobiet, mówi raport

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz