Szukaj

Powszechny lek na cukrzycę może pomóc w leczeniu raka jajników

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania sugerują, że wykorzystywana do leczenia cukrzycy metformina może być brana pod uwagę w wypadku leczenia oraz zapobiegania rakowi jajników. Opublikowane w magazynie CANCER (dzienniku American Cancer Society) badania wykazały, iż chorzy na raka, którzy przyjmowali lek, zazwyczaj żyją dłużej od osób nie objętych tym leczeniem.Nowe sposoby leczenia są niezwykle ważne w wypadku tej choroby.

Poprzednie badania wykazały, iż metformina może mieć właściwości przeciwnowotworowe. Lekarze Viji Shridhar oraz Sanjeev Kumar wraz ze swoim zespołem z Mayo Clinic w Rochester, przeanalizowali przypadki 61 pacjentów z rakiem jajników, którzy przyjmowali metforminę oraz 178, którzy jej nie przyjmowali.

67% pacjentów z grupy przyjmującej lek przeżyło 5 lat po postawieniu diagnozy, w porównaniu do 47%, którzy nie przyjmowali tego leczenia.


Po uwzględnieniu takich czynników, jak stan nasilenia raka oraz indeks masy ciała pacjentów, wykazano, iż osoby przyjmujące metforminę miały o 3,7 większe szanse na przeżycie od tych, które jej nie przyjmowały.

Jendkaże badanie pokazuje tylko związek pomiędzy spożyciem leku a większymi szansami przeżycia. Potrzebne są dalsze obserwacje, aby rozstrzygnąć, czy rzeczywiście występuje korzystny wpływ metforminy na chorych na raka jajników.

"Badanie to otwiera furtkę dla dalszej analizy metforminy, jako jednej z metod leczenia raka jajników. Próby takie są już obecnie podejmowane w wypadku zastosowania tej substancji w wypadku kuracji raka piersi" - zauważają autorzy badania.

Komentarze do: Powszechny lek na cukrzycę może pomóc w leczeniu raka jajników

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz