Szukaj

Nadciśnienie podczas ciąży. Już wiadomo, skąd się bierze

Podziel się
Komentarze0

Nadciśnienie tętnicze podczas ciąży (stan przedrzucawkowy) nęka 6-8% kobiet ciężarnych. Pomimo znacznego rozwoju medycyny, nadal niewiele wiadomo o tej patologii - ostatnie badania przynoszą jednak nadzieję. Najnowsze eksperymenty z University of Adelaide wykazały powiązanie na tle genetycznym między stanem przedrzucawkowym a kobietą ciężarną oraz jej partnerem.Nadciśnienie tętnicze podczas ciąży objawia się przede wszystkim zwiększonym ciśnieniem we krwi; innym objawem jest nadmierna akumulacja płynów w organizmie. Choroba prowadzi do uszkodzeń nerek lub wątroby.

Naukowcy z Adelaidy wykazali, że za predyspozycje kobiety do wystąpienia stanu przedrzucawkowego odpowiedzialna jest szczególna kombinacja genu AGT2R.

Należy jednak podkreślić, że kombinacja AGT2R staje się czynnikiem ryzyka tylko wówczas, gdy kobieta cierpi na nadwagę lub otyłość.


Innymi słowy, u kobiet cierpiących zarówno na nadwagę, jak również na stan przedrzucawkowy, prawdopodobieństwo posiadania zmodyfikowanego wariantu AGT2R wzrasta dwukrotnie. Jeśli chodzi zaś o potomstwo tych kobiet, ryzyko wystąpienia anormalnej kombinacji genu AGT2R jest trzykrotnie większe.

Co więcej, nosicielem genu może być zarówno matka, jak i ojciec dziecka. To powoduje, że nadciśnienie tętnicze podczas ciąży staje się między pokoleniami jeszcze groźniejsze.

Jak wskazują naukowcy, fatalna kombinacja genu AGT2R jest w niewielkim stopniu szkodliwa dla kobiet o normalnej wadze. To kolejny argument na rzecz utrzymywania zdrowej wagi ciała. Same zaś wyniki badań pozwolą w przyszłości ustalać, czy dana kobieta oczekująca potomstwa jest podatna na stan przedrzucawkowy.

Komentarze do: Nadciśnienie podczas ciąży. Już wiadomo, skąd się bierze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz