Szukaj

Mózg za mgłą: to naprawdę istnieje

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie potwierdza, że naprawdę istnieje to, na co od dawna skarży się bardzo powszechnie wiele kobiet przechodzących przez menopauzę: zaniki pamięci, określane również jako „mózg za mgłą”. Badanie to zostało przeprowadzone przez naukowców z centrum medycznego University of Rochester Medical Center, a opublikował je przegląd specjalistyczny Menopause.Krótko mówiąc, podsumowują naukowcy, naprawdę zdarzają się zmiany w funkcjach kognitywych mózgu, kiedy kobiety przechodzą menopauzę.

Jeżeli kobieta zbliżająca się do menopauzy zaczyna odczuwać, że ma problemy z pamięcią, nikt nie powinien tego ignorować, albo przypisywać zbyt napiętemu grafikowi, stwierdza jedna z autorek tego badania, doktor Miriam Weber, neuropsycholog w centrum medycznym University of Rochester Medical Center.

Na pewno wszystkie kobiety, które doświadczają podobnych objawów, doświadczą swojego rodzaju ulgi z tego powodu, iż właśnie pojawiło się całkiem nowe badanie, które potwierdza, że ich doświadczenia są jak najbardziej realne i że niczego sobie nie wymyśliły. I jest to normalne, podsumowuje badaczka.

Naukowcy z University of Rochester Medical Center przeanalizowali objawy menopauzalne oraz funkcje mózgu u 75 kobiet w wieku od 40 lat do 60 lat (zbliżały się one właśnie, albo dopiero co zaczęły okres menopauzy).


Wszystkie te kobiety przeszły przez całą serię testów badających ich zdolność do uczenia się i do zatrzymywania w pamięci nowych rzeczy, do wykorzystywania informacji, a także do koncentrowania uwagi przez pewien okres czasu.

Dodatkowo, kobiety przepytano na temat innych objawów menopauzy, takich jak problemy ze snem, uderzenia gorąca oraz depresja. Zmierzono również poziomy hormonów w krwi uczestniczek badania.

Jak się okazało, kobiety, które skarżyły się na problemy z pamięcią, doświadczały również częściej problemów w innych strefach, w porównaniu do pozostałych kobiet. Na przykład, uczestniczki badania z zanikami pamięci miały również gorsze wyniki w testach na pamięć roboczą: obliczanie napiwku po posiłku, przykładowo.

Dodatkowo, kobiety te również miały problemy z koncentrowaniem uwagi na zadaniu, kiedy przychodziło na przykład do wytrwania przy czytaniu trudnej książki.

Badacze również odkryli, że kobiety, które miały zaniki z pamięcią, były również częściej naznaczone objawami niepokoju, problemami ze snem oraz depresją.

Niewielkie badanie przedstawione w zeszłym roku na corocznym spotkaniu amerykańskiego towarzystwa Society of Neuroscience zasugerowało, że mózgi kobiet, które doświadczają objawu „mózg za mgłą”, mogły nawet pracować o wiele ciężej, aby zachować swoje umysłowe funkcje. Badanie to objęło obserwacją 22 generalnie zdrowych kobiet, w wieku powyżej 57 lat, które wszystkie były w okresie postmenopauzalnym.

Komentarze do: Mózg za mgłą: to naprawdę istnieje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz