Szukaj

Mózg za mgłą: to naprawdę istnieje

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie potwierdza, że naprawdę istnieje to, na co od dawna skarży się bardzo powszechnie wiele kobiet przechodzących przez menopauzę: zaniki pamięci, określane również jako „mózg za mgłą”. Badanie to zostało przeprowadzone przez naukowców z centrum medycznego University of Rochester Medical Center, a opublikował je przegląd specjalistyczny Menopause.Krótko mówiąc, podsumowują naukowcy, naprawdę zdarzają się zmiany w funkcjach kognitywych mózgu, kiedy kobiety przechodzą menopauzę.

Jeżeli kobieta zbliżająca się do menopauzy zaczyna odczuwać, że ma problemy z pamięcią, nikt nie powinien tego ignorować, albo przypisywać zbyt napiętemu grafikowi, stwierdza jedna z autorek tego badania, doktor Miriam Weber, neuropsycholog w centrum medycznym University of Rochester Medical Center.

Na pewno wszystkie kobiety, które doświadczają podobnych objawów, doświadczą swojego rodzaju ulgi z tego powodu, iż właśnie pojawiło się całkiem nowe badanie, które potwierdza, że ich doświadczenia są jak najbardziej realne i że niczego sobie nie wymyśliły. I jest to normalne, podsumowuje badaczka.

Naukowcy z University of Rochester Medical Center przeanalizowali objawy menopauzalne oraz funkcje mózgu u 75 kobiet w wieku od 40 lat do 60 lat (zbliżały się one właśnie, albo dopiero co zaczęły okres menopauzy).

Zobacz również:Wszystkie te kobiety przeszły przez całą serię testów badających ich zdolność do uczenia się i do zatrzymywania w pamięci nowych rzeczy, do wykorzystywania informacji, a także do koncentrowania uwagi przez pewien okres czasu.

Dodatkowo, kobiety przepytano na temat innych objawów menopauzy, takich jak problemy ze snem, uderzenia gorąca oraz depresja. Zmierzono również poziomy hormonów w krwi uczestniczek badania.

Jak się okazało, kobiety, które skarżyły się na problemy z pamięcią, doświadczały również częściej problemów w innych strefach, w porównaniu do pozostałych kobiet. Na przykład, uczestniczki badania z zanikami pamięci miały również gorsze wyniki w testach na pamięć roboczą: obliczanie napiwku po posiłku, przykładowo.

Dodatkowo, kobiety te również miały problemy z koncentrowaniem uwagi na zadaniu, kiedy przychodziło na przykład do wytrwania przy czytaniu trudnej książki.

Badacze również odkryli, że kobiety, które miały zaniki z pamięcią, były również częściej naznaczone objawami niepokoju, problemami ze snem oraz depresją.

Niewielkie badanie przedstawione w zeszłym roku na corocznym spotkaniu amerykańskiego towarzystwa Society of Neuroscience zasugerowało, że mózgi kobiet, które doświadczają objawu „mózg za mgłą”, mogły nawet pracować o wiele ciężej, aby zachować swoje umysłowe funkcje. Badanie to objęło obserwacją 22 generalnie zdrowych kobiet, w wieku powyżej 57 lat, które wszystkie były w okresie postmenopauzalnym.

Komentarze do: Mózg za mgłą: to naprawdę istnieje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz