Szukaj

Molestowane seksualnie kobiety niechętne badaniom ginekologicznym

Podziel się
Komentarze0

Wyniki badań opublikowanych na łamach magazynu Journal of Family Planning and Reproductive Health Care wskazują, iż molestowane w dzieciństwie lub wczesnej młodości kobiety rzadziej poddają się badaniom pod kątem raka szyjki macicy.Mimo iż nowotwory należą do najczęstszych przyczyn zgonu, zaledwie jedna na pięć ankietowanych kobiet poddała się badaniu kontrolnemu w ciągu ostatnich kilku lat. Tymczasem regularne badania pozwalają na wczesne postawienie diagnozy, a tym samym uniknięcie rozprzestrzeniania się nowotworu w organizmie.

Specjaliści przeanalizowali wyniki ankiety zamieszczonej na internetowej stronie National Association for People Abused in Childhood (NAPAC). Wzięło w niej udział ponad 130 pań. Odpowiadały one na szereg pytań związanych z profilaktyką raka oraz molestowaniem seksualnym.


Okazało się, iż badaniom pod kątem nowotworu szyjki macicy poddało się nieco ponad 77 procent z nich, z czego zaledwie 42 procent kobiet w wieku od 25 do 49 lat odbyło takie badania w ciągu ostatnich trzech lat. Jedna na dziesięć pań nie zrobiła tego nigdy.

Co ciekawe, 32 kobiety stwierdziły, iż ze względu na ból oraz nieprzyjemne doznania nie zamierzają powtarzać tego badania w przyszłości.

Jako główną przyczynę niechęci do badania kobiety podały brak zaufania i poczucia bezpieczeństwa oraz paraliżujący wstyd. Podkreśliły, iż niewielu lekarzy zdaje sobie sprawę z tego, że badanie to może kojarzyć się z traumatycznymi przeżyciami związanymi z molestowaniem seksualnym.

„Wiele kobiet wykorzystywanych w dzieciństwie wykazuje strach przed badaniami lekarskimi, zwłaszcza ginekologicznymi” – zauważa Sarah Kelly z NAPAC. „Choć trudno w to uwierzyć, niektóre wolą zachorować na nowotwór, niż uczęszczać na regularne wizyty kontrolne”.

Komentarze do: Molestowane seksualnie kobiety niechętne badaniom ginekologicznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz