Szukaj

Kobiety z zaburzeniami psychicznymi mają większe problemy z rzuceniem palenia w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciężarne kobiety mające problem psychiczne borykają się z większymi trudnościami przy rzucaniu palenia. Spotykają one na swej drodze zbyt wiele barier utrudniających im rzucenie palenia w czasie ciąży, co sprawia iż potrzebują one znacznie większego wsparcia. Tak malują się wyniki najnowszego badania opublikowanego w „BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology”.Badanie to przeprowadzone zostało przez naukowców z King’s College London - szukali oni związku pomiędzy trudnościami wiążącymi się z rzucaniem palenia oraz tym, co przeszkadza kobietom z problemami psychicznymi zwalczyć ów nałóg.

Naukowcy obserwowali ponad 400 kobiet przyznających się do palenia papierosów, z których 237 postanowiło poddać się terapii mającej na celu pomoc z zerwaniem z owym nałogiem. Prawie jedna czwarta kobiet (97) charakteryzowała się chorobami psychicznymi (np. depresją, schizofrenią, zaburzeniami odżywiania). Kobiety te wykazywały większą chęć do rzucenia palenia, niż kobiety zdrowe (69% vs. 56%).

Jednakże kobiety z wcześniej istniejącymi zaburzeniami zdrowia psychicznego wykazywały znacznie większe skłonności do palenia papierosów po terapii mającej na celu zaprzestanie tego procederu, niż kobiety zdrowe (80% vs. 60%). Na podstawie owych wyników wywnioskowano, iż kobietom z problemami psychicznymi znacznie trudniej rzucić palenie.

Podobne badania naukowcy przeprowadzili na 27 palących kobietach ciężarnych, które nie mogły przekroczyć barier pozwalających na rzucenie palenia. Problem ten dotyczył zarówno kobiet mających problemy ze zdrowiem psychicznym, jak i tych zdrowych. Jednakże kobiety z problemami psychicznymi definiowały rzucenie palenia jako znacznie cięższe do wykonania (usprawiedliwiając się np. tym, iż paląc pozostaną chude) niż zdrowe.

- Odkryliśmy, że kobiety z zaburzeniami psychicznymi znacznie chętniej angażują się w programy mające na celu pomoc w rzuceniu palenia, jednakże w praktyce okazało się, iż to właśnie im najtrudniej zerwać z nałogiem - powiedział prof. Louise Howard z Instytutu Psychiatrii znajdującego się w King’s College London.

John Thorp z BJOG dodał - Palenie papierosów jest jedną z najczęstszych przyczyn poronień, ponieważ najczęściej występuje ono w połączeniu z olbrzymim stresem wynikającym z przyszłych obowiązków. Dlatego też tak ważne jest, by kobiety ciężarne rzuciły palenie.

- Kobiety będące w stanie błogosławionym wykazują znacznie większe chęci do zerwania z nałogiem palenia papierosów. Co więcej, istnieją programy mające na celu pomoc w rzuceniu palenia oraz przekonanie kobiet do niewracania do nałogu - podsumował Thorp.

Komentarze do: Kobiety z zaburzeniami psychicznymi mają większe problemy z rzuceniem palenia w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz