Szukaj

Kobiety z zaburzeniami psychicznymi mają większe problemy z rzuceniem palenia w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciężarne kobiety mające problem psychiczne borykają się z większymi trudnościami przy rzucaniu palenia. Spotykają one na swej drodze zbyt wiele barier utrudniających im rzucenie palenia w czasie ciąży, co sprawia iż potrzebują one znacznie większego wsparcia. Tak malują się wyniki najnowszego badania opublikowanego w „BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology”.Badanie to przeprowadzone zostało przez naukowców z King’s College London - szukali oni związku pomiędzy trudnościami wiążącymi się z rzucaniem palenia oraz tym, co przeszkadza kobietom z problemami psychicznymi zwalczyć ów nałóg.

Naukowcy obserwowali ponad 400 kobiet przyznających się do palenia papierosów, z których 237 postanowiło poddać się terapii mającej na celu pomoc z zerwaniem z owym nałogiem. Prawie jedna czwarta kobiet (97) charakteryzowała się chorobami psychicznymi (np. depresją, schizofrenią, zaburzeniami odżywiania). Kobiety te wykazywały większą chęć do rzucenia palenia, niż kobiety zdrowe (69% vs. 56%).

Jednakże kobiety z wcześniej istniejącymi zaburzeniami zdrowia psychicznego wykazywały znacznie większe skłonności do palenia papierosów po terapii mającej na celu zaprzestanie tego procederu, niż kobiety zdrowe (80% vs. 60%). Na podstawie owych wyników wywnioskowano, iż kobietom z problemami psychicznymi znacznie trudniej rzucić palenie.

Zobacz również:

Podobne badania naukowcy przeprowadzili na 27 palących kobietach ciężarnych, które nie mogły przekroczyć barier pozwalających na rzucenie palenia. Problem ten dotyczył zarówno kobiet mających problemy ze zdrowiem psychicznym, jak i tych zdrowych. Jednakże kobiety z problemami psychicznymi definiowały rzucenie palenia jako znacznie cięższe do wykonania (usprawiedliwiając się np. tym, iż paląc pozostaną chude) niż zdrowe.

- Odkryliśmy, że kobiety z zaburzeniami psychicznymi znacznie chętniej angażują się w programy mające na celu pomoc w rzuceniu palenia, jednakże w praktyce okazało się, iż to właśnie im najtrudniej zerwać z nałogiem - powiedział prof. Louise Howard z Instytutu Psychiatrii znajdującego się w King’s College London.

John Thorp z BJOG dodał - Palenie papierosów jest jedną z najczęstszych przyczyn poronień, ponieważ najczęściej występuje ono w połączeniu z olbrzymim stresem wynikającym z przyszłych obowiązków. Dlatego też tak ważne jest, by kobiety ciężarne rzuciły palenie.

- Kobiety będące w stanie błogosławionym wykazują znacznie większe chęci do zerwania z nałogiem palenia papierosów. Co więcej, istnieją programy mające na celu pomoc w rzuceniu palenia oraz przekonanie kobiet do niewracania do nałogu - podsumował Thorp.

Komentarze do: Kobiety z zaburzeniami psychicznymi mają większe problemy z rzuceniem palenia w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz