Szukaj

Kobiety z ciężką endometriozą mogą być bardziej atrakcyjne?

Podziel się
Komentarze0

Kobiety z najbardziej ciężką postacią endometriozy zdają się być niezwykle atrakcyjne. Naukowcy przypuszczają, że cechy, które doprowadziły kobiety do dobrego wyglądu, również "zapewniły" im bolesną ginekologiczną dolegliwość.W badaniu, niezależni obserwatorzy ocenili 31 procent kobiet z ciężką endometriozą jako atrakcyjne lub bardzo atrakcyjne. Tylko 8 procent kobiet z endometriozą łagodniejszą oraz 9 procent kobiet zdrowych zostało ocenionych tak wysoko.

Niektórzy badacze uważają, że istnieje ogólny fenotyp, który jest związany z chorobą, powiedział dr Paolo Vercellini.

Jest możliwe, że bardziej kobiece kształty ciała są wynikiem tych samych cech fizycznych, które predysponują kobiety do rozwoju ciężkiej endometriozy.

Kobieca atrakcyjność związana jest z wyższym poziomem estrogenów i jest możliwe, że hormon ten może sprzyjać rozwojowi agresywnych i przenikających zmian endometrycznych.

Bardziej kobieca sylwetka

W endometriozie, komórki, które normalnie wypełniają macicę, opuszczają narząd i zostają złożone w innych miejscach organizmu, takich jak jajniki, obszar odbytnicy, pęcherz moczowy lub miednica. Depozyty te reagują w ten sam sposób jak normalne komórki macicy na zmiany hormonalne, które występują w kobiecym cyklu miesięcznym – pogrubiają się, a następnie kurczą. A to może powodować ból w miednicy oraz krwawienie.


Endometrioza dotyka od 5 do 10 procent kobiet. Ciężka postać jest znacznie mniej powszechna niż łagodniejsza forma.

Dwóch lekarzy i dwie lekarki, którzy nie znali diagnozy kobiet, spotkali się z każdą kobietą uczestniczącą w badaniu na kilka minut i ocenili jej ogólną atrakcyjność na 5-punktowej skali.

Wyniki pokazały, że chore kobiety były bardziej atrakcyjne nawet dla lekarzy.

Co oznaczają wyniki?

Poprzednie badania wykazały, że niektóre cechy fizyczne - takie jak wielkość ciała, wskaźnik masy ciała, kolor włosów, kolor oczu, kolor skóry i dystrybucja tkanek tłuszczowych - mogą być inne u kobiet z endometriozą niż w ogólnej populacji pań.

Mimo że nie jest dokładnie jasne, dlaczego kobiety z ciężką endometriozą mogą być bardziej atrakcyjne niż inne, odkryto, że estrogen może odgrywać w tym jakąś rolę, twierdzą naukowcy.

Badania wykazały, że bardziej atrakcyjne kobiety mają wyższy poziom estrogenu, a wyższy poziom hormonu może wiązać się z rozwojem endometriozy.

Z drugiej strony, może chodzić o to, że takie same geny, które odgrywają rolę w wyglądzie kobiet, także zwiększają ryzyko wystąpienia poważnej odmiany endometriozy.

Komentarze do: Kobiety z ciężką endometriozą mogą być bardziej atrakcyjne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz