Szukaj

Kobiety na wysokich stanowiskach zdradzają tak często jak mężczyźni

Podziel się
Komentarze0

Kobiety na wysokich stanowiskach zdradzają swoich małżonków równie często, co mężczyźni - wynika z badania przeprowadzonego przez holenderskich naukowców.

Powszechnie uważa się, że mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety, jednak według badania opublikowanego 28 kwietnia w czasopiśmie Psychological Science, władza okazuje się być ważniejszym czynnikiem w tej kwestii niż płeć.

Do tej pory ukazało się wiele badań wskazujących na to, że płeć jest najsilniejszym czynnikiem przewidującym niewierność, jednak żadne z tych badań nie dotyczyło kobiet na wysokich stanowiskach - powiedział Joris Lammers z Uniwersytetu w Tilburg w Holandii.

Wraz ze swoim zespołem przeanalizował odpowiedzi 1561 osób, które wzięły udział w anonimowej ankiecie internetowej. Uczestników badania pytano między innymi o ich pozycję w pracy, poziom zaufania oraz postrzeganie zagrożeń związanych z niewiernością.

Jak donoszą naukowcy, z ankiety wynikają dwa istotne wnioski. Po pierwsze, istnieje silny związek pomiędzy władzą i pewnością siebie, a im bardziej pewna siebie jest dana osoba, tym powstaje mocniejsza zależność między władzą i zdradą. Po drugie, płeć wpływowych ludzi w żaden sposób nie wpływała na przypadki niewierności w przeszłości, ani na pragnienie „skoku w bok”.

Według Lammersa, powszechne przeświadczenie, że mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety, bierze się z tego, że mężczyźni najzwyczajniej zajmują więcej kierowniczych stanowisk od kobiet.

Ponieważ coraz więcej kobiet zasiada na wyższych stanowiskach i dorównują one lub przeganiają mężczyzn w pewnych aspektach kariery, popularne założenia na temat ich zachowań również mogą ulec zmianie. Może to doprowadzić do częstszego występowania negatywnych zachowań u kobiet, które w przeszłości miały mniejszą władzę w stosunku do mężczyzn.

Komentarze do: Kobiety na wysokich stanowiskach zdradzają tak często jak mężczyźni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz