Szukaj

Badania na temat raka piersi: pacjentki za szybko decydują się na podwójną mastektomię

Podziel się
Komentarze0

Wiele pacjentek cierpiących na raka piersi decyduje się na usunięcie obu piersi – zdrowej i zaatakowanej przez nowotwór. Jednak, według najnowszych badań, istnieje tylko niewielkie ryzyko, że choroba zaatakuje zdrową pierś. Najprawdopodobniej to strach przed nawrotem raka powoduje, że kobiety poddają się inwazyjnemu zabiegowi chirurgicznemu. Niektórzy lekarze twierdzą, że dowody są niewystarczające, aby stwierdzić, iż usunięcie obu piersi jest w stanie uchronić pacjentki przed przedwczesną śmiercią.Badania zostały przeprowadzone w oparciu o dane 1400 kobiet chorych na nowotwór. Źródłem informacji był program Surveillance Epidemiology and End Results (w skrócie SEER) prowadzony przez National Institute of Cancer, którego zadaniem jest gromadzenie statystyk na temat zachorowań na raka w USA.

Wyniki zostały przedstawione w piątek podczas sympozjum American Society of Clinical Oncology’s Quality Care.

Pacjentkom, które wykazywały dziedziczną mutację genu BRCA, zwiększającą ryzyko rozwoju raka piersi, czasami doradzano mastektomię kontralateralną, czyli amputację również drugiej zdrowej piersi. Ponadto niektóre kobiety z mutacją genu BRCA, nie dotknięte jednak chorobą nowotworową, również decydowały się na mastektomię jako środek profilaktyczny.

Dr Sarah Hawley, profesor nadzwyczajny na University of Michigan zaangażowana w badania, twierdzi, że do przeprowadzenia takiego zabiegu zachęcane mogą być także kobiety, w przypadku których wśród najbliższych członków rodziny odnotowano wielokrotne zachorowania na nowotwór. Jednak w przypadku 70 procent spośród pacjentek, podejmujących decyzję o amputacji obu piersi – zdrowej i zaatakowanej przez chorobę - nie zarejestrowano tych czynników ryzyka.


„Przeprowadzenie obustronnej mastektomii nie jest całkowicie nierozsądne, nawet jeśli nie masz mutacji, ale musisz zrozumieć to, że najprawdopodobniej nie zapewniasz sobie w ten sposób żadnego zabezpieczenia przed przedwczesną śmiercią, spowodowaną przez raka piersi” - stwierdza dr Stephen Edge z Roswell Park Cancer Institute.

W ostatnim raporcie American Cancer Society donosi, że mastektomia kontralateralna „niemalże eliminuje ryzyko rozwinięcia się nowotworu w drugiej piersi”, lecz jednocześnie ostrzega: „jest mniej dowodów na to, iż zwiększa okres przeżywalności chorych na raka”.

Kobiety, które usuwają obie piersi, narażają się poza tym na dodatkowe zagrożenia związane z przeprowadzeniem każdej większej operacji: infekcje, dłuższe pobyty w szpitalu, wydłużona rekonwalescencja.

Niemniej jednak, ostatnie badania wykazują, że liczba pacjentek w USA postanawiających poddać się obustronnej mastektomii gwałtownie rosła przez ostatnią dekadę. Według badań z 2009 roku opublikowanych w „Journal of Clinical Oncology” wskaźnik ten w latach 1998-2005 zwiększył się o 150 procent.

Na razie Hawley mówi o pilnej potrzebie lepszego zrozumienia przyczyn, dla których kobiety decydują się na amputacje obu piersi. Może to pomóc w upewnieniu się co do tego, czy pacjentki są odpowiednio informowane o ewentualnych zagrożeniach i korzyściach przez swoich chirurgów i onkologów.

„Jesteśmy pewni, że istnieje wiele innych czynników niż tylko strach” - twierdzi specjalistka.

Komentarze do: Badania na temat raka piersi: pacjentki za szybko decydują się na podwójną mastektomię

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz