Szukaj

Aborcja a zdrowie mentalne

Podziel się
Komentarze0

Możliwe efekty negatywne aborcji dla zdrowia mentalnego kobiet to jedna z kwestii debaty związanej z dobrowolnym interwencjami dotyczącymi ciąży. Według nowego badania bowiem, opublikowanego w prestiżowym przeglądzie naukowym New England Journal of Medecine, aborcja ma podobno nie zwiększać ryzyka dla zdrowia mentalnego kobiet, w przeciwieństwie do samego porodu.Badanie, przeprowadzone przez zespół naukowców duńskich, które zostało oparte na danych medycznych 265 000 kobiet duńskich, które nie miały w rodzinie przypadków problemów mentalnych zanim zaszły w ciążę, „niszczy trochę ideę, według której zakończenie ciąży może wyzwolić choroby mentalne, a także pokazuje, że depresja poporodowa jest czynnikiem o wiele poważniejszym i groźniejszym dla kobiet”, jak donosi agencja Associated Press.

Lekarze stwierdzili, że ryzyko konieczności podjęcia leczenia psychiatrycznego u kobiet przebadanych nie zmienia się znacząco po dokonaniu aborcji, natomiast ryzyko to znacząco wzrasta po porodzie. Badacz, który kierował tymi badaniami podsumowuje, iż kobiety powinne wiedzieć, że ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych po aborcji nie jest duże.


To nowe badanie właśnie potwierdza rezultaty wielu prac badawczych wykonanych na ten temat w przebiegu ostatnich dziesięcioleci. W 2008 roku, amerykańskie American Psychological Association (Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne), zebrało grupę badawczą, która miała pochylić się nad wszystkimi badaniami opublikowanymi w przeglądach naukowych, dotyczących związku aborcji ze zdrowiem mentalnym, od roku 1989.

Konkluzje? Nie ma żadnego wiarygodnego dowodu na to, że aborcja wybrana i dokonana w przypadku niechcianej ciąży przyczyniałaby się sama z siebie do pojawienia się problemów ze zdrowiem mentalnym u dorosłych kobiet.

Rezultat ostatniego badania dzieli opinię publiczną, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie kwestia aborcji jest tematem ekstremalnie wrażliwym i wywołującym wielkie emocje.

Pani Irin Carmon pisze na kobiecej stronie internetowej Jezebel, że rezultaty tego badania nie są zaskakujące. Aborcja przedstawia sobą w większej mierze koniec pewnego wydarzenia, podczas gdy posiadanie dziecka jest doświadczeniem, które trzeba przeżywać 24h na 24h, 7 dni w tygodniu, doświadczeniem pełnym stresu fizycznego i emocjonalnego, wyraża swoje zdanie pani Carmon.

Opinia ta nie jest dzielona przez panią Priscillę Coleman, z antyaborcyjnej strony internetowej Life News: „Istnieje wiele dowodów na to, że negatywne efekty aborcji mogą wypłynąć na powierzchnię dopiero po upływie kilku lat.”

Komentarze do: Aborcja a zdrowie mentalne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz