Szukaj

ABC nowoczesnej mammografii: rezonans magnetyczny piersi

Podziel się
Komentarze0

Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów kobiet w wieku poniżej 65 lat, a najczęstszym „kobiecym” nowotworem jest rak piersi. Rocznie w Polsce zapada na niego około 10 tysięcy pań , a prawie połowa zachorowań kończy się śmiercią.


Choć coraz więcej z nas wie, że najlepszym sposobem walki z nowotworami jest diagnostyka, nie wszystkie potrafimy powiedzieć, co kryje się pod tajemniczym słowem „mammografia”. Jeszcze mniej z nas wie, na czym polega i kiedy wskazany jest rezonans magnetyczny piersi.

Mammografia to najbardziej znana i powszechna metoda diagnostyczna chorób piersi. Jest to krótkie badanie, w wynikuktórego otrzymujemy rentgenowski obraz. Metoda ta dzieli się na kilka rodzajów. Tradycyjna mammografia radiologiczna (jej działanie opiera się na różnicy w pochłanianiu promieni X, przechodzących przez poszczególne tkanki organizmu) wykrywa od 10 do 45 proc. ognisk nowotworowych. Znacznie dokładniejszą metodą diagnostyczną jest rezonans magnetyczny piersi, nazywany badaniem MR piersi.

Badanie to dokładnie i szybko weryfikuje m.in. niejednoznaczne zmiany wykryte w USG oraz klasycznej mammografii – ocenia się, że rezonans posiada 92-99procentową czułość wykrywania raka piersi. Wyjątkowość tej metody  polega na tym, że badanie pozwala wskazać minimalne zmiany nowotworowe – nawet wielkości 2 mm. Warto pamiętać, że każda, nawet najmniejsza zmiana (szczególnie u kobiet z mutacją genów BRCA1 i BRCA2, które sprzyjają powstawaniu nowotworów sutka i jajnika) może oznaczać śmiertelne zagrożenie zewzględu na szybki rozwój chorób. Metoda ta jest ponadto w pełni bezpieczna – obrazuje narządy wewnętrzne bez wykorzystania promieniowania rentgenowskiego, a jedynie za pomocą pola magnetycznego i fal radiowych.

Dla kogo?

Rezonans magnetyczny piersi to metoda przede wszystkim dla tych kobiet, u których w rodzinie wystąpił nowotwór – szczególnie u wspomnianych nosicielek mutacji genu BRCA1 i BRCA2. Skierowanie na takie badanie powinna otrzymać także każda pacjentka, u której istnieją wątpliwości, co do oceny guzków w badaniach USG i klasycznej mammografii. Mammografia w rezonansie może ponadto pomóc w poszukiwaniu ogniska pierwotnego przy ocenie rozsiewu choroby nowotworowej niewiadomego pochodzenia.

Jest to także metoda polecana przy badaniu piersi po wszczepieniu implantów. Stosuje się ją również w przypadku raka piersi – dla wykluczenia wieloogniskowości (poszukiwanie innych ognisk choroby) i dokładniejszej oceny naciekania ścian klatki piersiowej -  w takim przypadku badanie ma znaczenie dla wyboru najlepszej metody leczenia i do podjęcia decyzji o leczeniu oszczędzającym – oraz podczas kontroli pacjentek z chorobą nowotworową po lumpektomii (usuwaniu guzka) i podczas monitorowania reakcji na chemioterapię.


Metoda prawie dla każdego

Jak w przypadku każdego badania za pomocą rezonansu magnetycznego, istnieją przeciwskazania do wykonania MRI. Są nimi przede wszystkim wszczepiony rozrusznik serca lub neurostymulator, metaliczne ciało obce w oku oraz rzadko spotykana alergia na paramagnetyczne środki kontrastowe. Wszczepione sztuczne elementy, takie jak:zastawka serca, proteza naczyniowa, proteza stawu biodrowego lub kolanowego, metalowe zaopatrzenie ortopedyczne, szwy metalowe czy wkładka wewnątrzmaciczna, nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania – wcześniejnależy jednak poinformować o nich personel pracowni.

MR piersi krok po kroku: przygotuj się do badania

Pacjentka przybywa do pracowni na czczo (nie może jeść nic przez minimum 5 godzin przed badaniem), z aktualnymi wynikami mammografii i USG piersi. Samo badanie trwa około 45 minut. W tym czasie badana osoba leży na brzuchu – jedynym dyskomfortem jest konieczność zachowania w tym czasie względnego bezruchu oraz hałas panujący w pracowni. Podczas badania podawany jest dożylnie środek kontrastowy. Ważne, aby pacjentka była między 7. a 14. dniem cyklu miesiączkowego oraz co najmniej 9 miesięcy po ostatnich zabiegach operacyjnych i radioterapii piersi (w szczególnych przypadkach lekarz może zadecydować inaczej). Dodatkowo co najmniej miesiąc przed terminem badania należy przerwać hormonalną terapię zastępczą.


Informacje o firmie:

Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. (www.enel.pl) istnieje od 1993 roku. Obecnie na sieć medyczną ENEL-MED składa się kilkaset placówek medycznych w całej Polsce.  Wśród nich są własne oddziały Centrum zlokalizowane w Warszawie (Atrium, Arkadia, Blue City, Domaniewska, Puławska, Zacisze), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Galeria Krakowska), Poznaniu (Kupiec Poznański) i Wrocławiu (Arkady Wrocławskie) oraz wielospecjalistyczny szpital (na warszawskim Zaciszu) funkcjonujący od 1998 roku. ENEL-MED może się także poszczycić własnymi oddziałami i pracowniami diagnostycznymi (na Zaciszu i w SzpitaluBielańskim w Warszawie, Lublin, Łomża, Mielec, Poznań, Wołomin, Konin). Centrum oferuje pełną obsługę medyczną, prowadzi pacjenta od konsultacji, przez diagnozę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację - czyli przez cały zamknięty cykl leczenia. Usługi świadczone są w następujących zakresach:

- przychodnie specjalistyczne (lekarze wszystkich specjalności)
- kliniki stomatologiczne
- diagnostyka obrazowa (tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, RTG, mammograf, USG i inne)
- szpital
- rehabilitacja
- centrum psychologiczne
- teleradiologia i outsourcing
- szkoła rodzenia
- autorskie programy profilaktyczne
- wysokospecjalistyczna poradnia okulistyczna

Centrum posiada w ofercie produkty zarówno dla klientów korporacyjnych – system abonamentowej opieki medycznej dla firm Enel-Care, jak i klientów indywidualnych – program komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych medi-care, który realizowany jest wspólnie z InterRisk S.A. Vienna Insurance Group oraz innymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. W ENEL-MED obecnie pracuje około  1560  osób, w tym  ok. 760 lekarzy  (ok. 695 konsultantów i 65 stomatologów) i  ok. 380 pracowników personelu medycznego nielekarskiego. 95% kadry medycznej posiada II stopień specjalizacji. Z usług ENEL-MEDkorzysta ponad 300 tys. pacjentów. W ramach programu Enel-Care, Centrum obsługuje ponad 100 tys. pacjentów abonamentowych (dane na koniec czerwca 2011 r.).

W 2004 roku Centrum uzyskało Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnie z wymogami normy ISO 9001:2000, a re-certyfikacja przeprowadzona w styczniu 2010 roku zakończyła się rekomendacją do wydania certyfikatu na zgodność z normą ISO 9001:2008.

Komentarze do: ABC nowoczesnej mammografii: rezonans magnetyczny piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz