Szukaj

25$ rocznie przeznaczonych na jedną kobietę zredukowałoby ilość zgonów

Podziel się
Komentarze0

Wydanie 25$ rocznie na usługi dotyczące zdrowia seksualnego oraz planowania rodziny spowodowałoby spadek zgonów matek i dzieci oraz dałoby kobietom możliwość wyboru założenia mniejszych, zdrowszych i bardziej produktywnych rodzin – wynika z raportu ONZ dotyczącego zdrowia seksualnego.

Raport, sporządzony przez Instytut Guttmacher'a i częściowy sfinansowany przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA), mówi o „oszałamiającym braku podstawowych usług dotyczących planowania rodziny w służbie zdrowia w krajach rozwijających się”, co skutkuje pozostawieniem 225 milionów kobiet, które chcą uniknąć ciąży, bez dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcji.

Dowiedziono również, że dziesiątki milionów matek nie mają zapewnionej podstawowej opieki podczas ciąży i porodu, która chroniłaby zdrowie ich i dziecka.

Dyrektor wykonawczy UNFPA Babatunde Osotimehin wezwał rządy poszczególnych państw, aby dały kobietom możliwość decydowania o tym, ile chcą mieć dzieci i kiedy. - Wiemy, co zrobić i jak to zrobić. Te inwestycje ratują życia, upoważniają kobiety do własnej decyzji, wzmacniają służbę zdrowia - powiedział na spotkaniu w Londynie.

Korzyści wynikające z korzystania z usług dotyczących planowania rodziny

Analizując dane z Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej oraz Wysp Karaibskich badacze doszli do wniosku, że wystarczyłoby zapłacić 25$ rocznie na jedną kobietę w wieku od 15 do 49 lat, aby zapewnić im podstawową opiekę dotyczącą zdrowia seksualnego.

W opiece tej mieszczą się rady oraz usługi dotyczące antykoncepcji, ciąży, opieki nad noworodkiem, ochrona przed wirusem HIV oraz leczenie innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Zapewnienie powyższych środków kobietom w krajach rozwijających się ograniczyłoby niechciane ciąże o 70%, natomiast aborcje o 74%. Spowodowałoby to ogromny spadek zgonów wśród matek i nowo narodzonych dzieci oraz ograniczyłoby prawie w całości przekazywanie wirusa HIV przez matkę na dziecko.

Ann Starrs dyrektor generalna Instytutu Guttmacher'a stwierdziła, że zapewnienie wszystkich potrzebnych usług medycznych w zakresie planowania rodziny jest bardzo ważne, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że za licznymi statystykami pojawiającymi się w raporcie stoją młode dziewczyny, zamężne bądź nie, które wiedzą, że ciąża przekreśliłaby ich plany ukończenia szkoły i prawdopodobnie marzenia o lepszym życiu. Statystyki mówią również o kobietach posiadających już czwórkę, piątkę lub szóstkę dzieci, które wiedzą że nie będą w stanie zająć się i wychować kolejne potomstwo.

Paulina Osowska

Komentarze do: 25$ rocznie przeznaczonych na jedną kobietę zredukowałoby ilość zgonów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz