Szukaj

Znamy już przedszkola pod patronatem 
programu "Mamo, Tato, wolę wodę!"

Podziel się
Komentarze0

236 przedszkoli z całej Polski otrzymało patronat programu edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę!”. Jest on wyróżnieniem dla placówek, które najlepiej przeprowadziły zajęcia edukacyjne oraz wykazały się szczególną dbałością 
o promowanie wśród swoich podopiecznych zdrowego trybu życia oraz właściwego odżywiania.

Program „Mamo, Tato, wolę wodę!” został zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A. w 2009 roku. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Nowym elementem jest konkurs na przedszkola pod patronatem programu „Mamo, Tato, wolę wodę!”.

Do tegorocznej edycji przyłączyły się 1443 placówki z całej Polski, a 236 z nich otrzymało tytuł patronacki.

Przedszkola ubiegające się o patronat programu otrzymały pakiety z materiałami edukacyjnymi, na podstawie których musiały przeprowadzić zajęcia wprowadzające dzieci w świat wody. Rada konkursowa oceniała również takie elementy jak zapewnienie dzieciom, w każdej z sal przedszkolnych stałego dostępu do wody, konsultacja jadłospisu z dietetykiem oraz zaplanowanie i realizacja zajęć fizycznych dla dzieci.

- Program pomógł nam kształtować wśród dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe oraz postawy proekologiczne. Zachęcił maluchy, a także rodziców do dbania o zdrowie 
i środowisko – mówi Dorota Chmurska z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 310 w Warszawie. - Najbardziej cieszy nas jednak fakt, że dzieci chętniej piją wodę i wybierają ją spośród różnych napojów i soków na uroczystościach oraz wycieczkach. Co równie ważne, przedszkolaki nauczyły się ją oszczędzać podczas mycia rąk i zębów – dodaje.


II etap konkursu rozpoczyna się już 1 lutego 2013 roku. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie i przeprowadzenie w przedszkolu najbardziej innowacyjnego działania związanego z kształtowaniem nawyku picia wody. W czerwcu wyłonionych zostanie trzech laureatów. Każdy z nich otrzyma w nagrodę multimedialny zestaw edukacyjny z interaktywną tablicą.


Szczegóły konkursu oraz regulamin dostępne są na stronie www.wolewode.pl w zakładce ”Dla przedszkoli”.

Partnerami merytorycznymi programu „Mamo, tato, wolę wodę!” są Instytut Żywności 
i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. IV edycja została także objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej.

****
O ekspertach programu „Mamo, Tato, wolę wodę!”:

Prof. dr hab. n. med. Halina Weker (Instytut Matki i Dziecka)

Specjalista w zakresie żywienia dzieci, pracownik naukowy w Instytucie Matki i Dziecka, członek Komisji Żywienia Dzieci i Młodzieży Komitetu Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk i wielu towarzystw żywieniowych. Autorka ponad dwustu publikacji naukowych i popularnonaukowych, nauczyciel akademicki, praktyk. Od ponad 20 lat zajmuje się zagadnieniami bezpiecznego żywienia i żywnością wysokiej jakości dla najmłodszych dzieci.

Dr n. med. Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia)

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała na II Wydziale Akademii Medycznej w Warszawie. Pracuje w Instytucie Żywności i Żywienia. Aktualnie pełni funkcję kierownika Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, działającego w Instytucie. 
W ramach pracy w IŻŻ bierze udział w badaniach dotyczących wpływu żywienia na zdrowie, oceny czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, zapobiegania i leczenia chorób cywilizacyjnych. Prowadzi również działalność edukacyjno – szkoleniową.

Komentarze do: Znamy już przedszkola pod patronatem 
programu "Mamo, Tato, wolę wodę!"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz