Szukaj

Żelazo wpływa na lepsze wyniki w rozwoju poznawczym dziecka

Podziel się
Komentarze0

Niedokrwistość jest obecnie bardzo poważnym problemem na całym świecie. Naukowcy z University of Melbourne w Australii uważają, iż codzienne podawanie suplementu żelaza dzieciom z anemią, zapewnia ochronę całego organizmu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że obecnie około 25% dzieci w wieku szkolnym choruje na anemię, a najczęstszym powodem, jest właśnie niedobór żelaza. Skutkuje to zaburzeniami rozwoju poznawczego oraz fizycznego.

Statystyki stają się coraz bardziej przerażające, gdyż jak uważa jeden z lekarzy, niedługo aż 20% dzieci będzie cierpiało na anemię.

Badania nad żelazem

Naukowcy postanowili jednak zbadać skutki działania żelaza. Oczywiście wiadomo, że skuteczny jest on w zwalczaniu anemii, natomiast pojawiła się u badaczy pewna niepewność. Otóż suplement ten może również powodować niekorzystne zmiany przewodu pokarmowego tj. biegunkę, zaparcia czy uczucie nudności.

Badacze przeanalizowali więc badania z całego świata, z których wynikło, iż dzieci, którym podawano suplement żelaza miały lepsze wyniki w rozwoju poznawczym niż te, które go nie otrzymały. Co więcej, zauważono również znaczną poprawę testów IQ oraz uregulowanie masy ciała.

Przeprowadzone badania opublikowane zostały w Canadian Medical Association Journal. Naukowcy zaznaczyli, iż zastosowanie suplementu żelaza u dzieci z anemią niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Pamiętać jednak należy, aby aplikować żelazo zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uniknąć niepożądanych skutków.

Komentarze do: Żelazo wpływa na lepsze wyniki w rozwoju poznawczym dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz