Szukaj

Wzrost narodzin dzieci pozbawionych części mózgu w stanie Waszyngton

Podziel się
Komentarze0

W rejonie Yakima Valley w stanie Waszyngton zostały odnotowane niepokojące przypadki urodzeń dzieci z poważnymi wadami wrodzonymi. Według doniesień CNN, Sara Barron, pielęgniarka pracująca w owym regionie, jako pierwsza zauważyła przerażającą dolegliwość bezmózgowia, kiedy to dzieci rodzą się bez części ich mózgu lub czaszki. W ciągu kilku miesięcy zaobserwowano trzy takie przypadki.

Wstrząsające odkrycie pielęgniarki wszczęło kontrolę stanowego zakładu zdrowia i doprowadziło do odnotowania kilku alarmujących wyników. A mianowicie w okresie trzech lat zarejestrowano 23 podobne przypadki w trzech hrabstwach stanu Waszyngton - Yakima, Benton i Franklin. Ten współczynnik jest czterokrotnie wyższy niż krajowa średnia, która to wynosi 2,1 takich przypadków na 10000 urodzeń.

Badanie przyczyn wysokiego współczynnika urodzeń dzieci z bezmózgowiem

Mandy Stahre wraz z Washington State Department of Health przeprowadziła kontrolę badającą przyczyny zaistniałej sytuacji. Próbowano stwierdzić czy wysoki współczynnik bezmózgowia to tylko zwykły przypadek czy jest spowodowany przez coś bardziej groźnego. Dochodzenie nie przyniosło żadnej, konkretnej odpowiedzi, co pielęgniarka Barron uzasadniła niedokładnością władz stanowych.

Sara Barron zarzuca władzom także brak rozmowy z rodzicami dzieci, które narodziły się z wadami mózgu. Stąd też nie można stwierdzić m.in. jak odżywiali się rodzice, w jakich warunkach środowiskowych żyli lub z jakimi środkami chemicznymi mieli kontakt. Ten ostatni czynnik może być szczególnie istotny, gdyż ze względu na rolniczy charakter rejonu zamieszkiwanego przez dane rodziny, często stosowane są pestycydy.

Stąd też pojawia się pytanie – jak właściwie zostało przeprowadzone badanie? Mandy Stahre podaje, iż przestudiowano dane znajdujące w kartach medycznych każdego z rodziców. Wzięto pod uwagę rodzaje przepisywanych leków oraz występujące wcześniej zdrowotne dolegliwości. Badacze przyjrzeli się też możliwym czynnikom ryzyka jak np. waga przed ciążą, stosowanie kwasu foliowego i innych suplementów czy lekarstw oraz czy woda pitna pochodziła z publicznego czy prywatnego źródła. Notatka prasowa, którą departament zdrowia przedstawił po zakończeniu badań nie podaje żadnych różnic pomiędzy przypadkami urodzeń dzieci z bezmózgowiem a zdrowymi dziećmi.

Katarzyna Szuba

Komentarze do: Wzrost narodzin dzieci pozbawionych części mózgu w stanie Waszyngton

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz