Szukaj

Wyższe ryzyko samobójstwa i autyzmu u dzieci spłodzonych przez starszych mężczyzn

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Indiana w Bloomington sugerują, że dzieci starszych mężczyzn mogą być bardziej narażone na rozwój problemów psychicznych niż dzieci młodszych mężczyzn.

Wcześniejsze badania wykazały, że "postęp wieku ojca" (z ang. advancing paternal age - APA) na dzieci jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń takich jak autyzmu (ASD), schizofrenia czy choroba dwubiegunowa, jak również problemy naukowe i intelektualne.

Najnowsze badania genetyczne twierdzą, że wiek ojca w momencie poczęcia jest związany z mutacją "de novo" rozwijającą się w ich dzieciach. Mutacje de novo występują, gdy gen staje się obecny w rodzinie po raz pierwszy w wyniku mutacji w komórkach jajowych lub nasieniu jednego ze swoich rodziców. Te mutacje są również połączone z ASD.

Na potrzeby nowego badania, porównano rodzeństwa urodzone w Szwecji w ciągu 28 lat. Było to duże badanie populacyjne, obejmujące wszystkich ludzi urodzonych w Szwecji między 1973 a 2001 rokiem. Aby sprawdzić, jak wielki wpływ ma wiek ojca w momencie poczęcia, badacze porównywali dzieci młodsze i starsze, pochodzące od jednego ojca.

Po porównaniu członków rodziny, naukowcy oszacowali ryzyko wystąpienia: autyzmu, nadpobudliwości, psychozy, choroba dwubiegunowej, prób samobójczych, uzależnień, niskiego poziomu wykształcenia. Okazało się, że dzieci spłodzone przez mężczyzn w wieku 45 lat lub starszych były narażone na większe ryzyko wystąpienia wszystkich tych problemów w porównaniu z ich rodzeństwem, które zostało spłodzone, gdy ich ojcowie mieli po dwadzieścia kilka lat.

Ponieważ porównywano rodzeństwo badacze wykluczyli wpływ czynników genetycznych i środowiskowych, które mogły spowodować, że jedno dziecko jest bardziej narażone na rozwój problemów psychicznych niż inne. Niemniej jednak, na przykład kolejność, w której rodzi się rodzeństwo może mieć wpływ na ich rozwój psychiczny.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Wyższe ryzyko samobójstwa i autyzmu u dzieci spłodzonych przez starszych mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz