Szukaj

Wysypka u niemowlaka

Wysypka u niemowlaka może być spowodowana wieloma czynnikami, a pojawienie się jej na ciele dziecka nie zawsze musi się skończyć wizytą u lekarza. Często wysypka u niemowlaka towarzyszy chorobom wirusowym lub bakteryjnym. W pierwszych miesiącach życia skóra dziecka powoli adoptuje się do nowego środowiska, a wysypka u niemowlaka może być objawem reakcji na alergeny.

Wysypka u niemowlaka

Wysypka u niemowlaka zazwyczaj swędzi i powoduje, że dziecko zaczyna rozdrapywać zmiany skórne. Warto zatem mieć pod ręką kilka sprawdzonych sposobów, aby uniknąć dodatkowych powikłań w postaci stanów zapalnych skóry. Wysypka u niemowlaka może przybierać postać różnego rodzaju krostek i plam, których wygląd pomaga ocenić z jaką chorobą mamy do czynienia.

Najczęstsze przyczyny wysypki u niemowlaka

Wiele zmian skórnych pojawiających się na ciele dziecka jest niegroźną reakcją na czynniki zewnętrzne, takie jak alergeny znajdujące się w jedzeniu czy powietrzu. Wysypka może pojawić się nagle i zniknąć zanim zdążymy zainterweniować. Jednak w niektórych przypadkach powinna nas zaalarmować, że dzieje się coś poważniejszego.

Najczęściej pojawiają się tak zwane potówki, które znikają po jednym lub dwóch dniach. Występują na twarzy, karku, w okolicach pachwin i na plecach. Najlepszym sposobem, aby się ich szybko pozbyć, jest ograniczenie stosowania oliwek, a dziecko najlepiej wykąpać i ubrać w lżejsze ubrania.

Równie często u dziecka występuje pieluszkowe zapalanie skóry. Przyczyną wysypki jest zbyt długie narażanie skóry na wilgoć, częste ocieranie się pieluszki oraz niewystarczająca higiena. Wysypka w okolicach pośladków i ud zazwyczaj jest niegroźna, jednak gdy obejmuje znaczny obszar tych części ciała i pojawi się gorączka, to warto zapytać pediatry jak postępować. Najprostszym sposobem na walkę z delikatnym zapaleniem skóry jest pozwolenie dziecku na przebywanie, przez możliwie najdłuższy czas, bez pieluszki oraz zadbanie o odpowiednią higienę.

Wysypka u niemowlaka często jest objawem alergii. W takich przypadkach czerwone plamy utrzymują się dłużej niż dwa dni, towarzyszy im świąd, a skóra jest szorstka w dotyku. W sytuacji alergii kontaktowej może pojawić się pokrzywka, a nawet obrzęk. Wielu specjalistów uważa, że za pojawienie się tych dolegliwości odpowiedzialna jest zbyt duża ilość chemii w otaczającym nas środowisku, a do najczęstszych alergenów pokarmowych należą jaja, mleko krowie oraz mięso.

Wysypka u niemowlaka - choroby wirusowe

Wysypka na ciele dziecka towarzyszy wielu chorobom wirusowym, a w każdym przypadku jej charakterystyczny wygląd i miejsce występowania pozwala lekarzowi ocenić w jaki sposób leczyć dziecko. Najczęściej występującymi chorobami wirusowymi są różyczka, półpasiec, odra i ospa wietrzna.

Różyczka to choroba wirusowa, której objawem jest wysypka w postaci małych bladoróżowych plamek. Zazwyczaj pierwsze pojawiają się za uszami. Chorobie może towarzyszyć lekka gorączka, lecz sama wysypka nie przysparza dodatkowych dolegliwości, ponieważ nie swędzi. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy zaobserwujemy u dziecka, które nie ukończyło sześciu miesięcy lub wystąpi wysoka gorączka.

W przypadku ospy wietrznej wysypka ma postać niesymetrycznych plamek, które po kilku godzinach przybierają formę grudek, a potem pęcherzyków wypełnionych płynem. Wysypka jest bardzo swędząca, dlatego należy skórę smarować preparatami łagodzącymi świąd, ulgę przyniosą również kąpiele w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu.

Podobnie leczy się półpasiec. Pojawia się on tylko u dzieci, które chorowały wcześniej na ospę wietrzną. Wysypce, która pojawia się zazwyczaj po jednej stronie ciała, towarzyszy świąd i ból, dlatego konieczne jest podawanie leków łagodzących te dolegliwości.

W pierwszych miesiącach życia dziecko jest chronione przed odrą w sposób naturalny dzięki przeciwciałom znajdującym się w mleku matki. Po ukończeniu pierwszego roku życia ryzyko zachorowania jest małe, ponieważ w trzynastym miesiącu wykonuje się obowiązkowe szczepienie. Najczęściej chorują dzieci między szóstym a dwunastym miesiącem życia. W przypadku odry wysypka pojawia się najpierw w buzi na błonach śluzowych (białe plamki), a potem na całym ciele, przybierając postać nieregularnych mocno czerwonych plamek.

Barbara Olszar

Komentarze do: Wysypka u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz