Szukaj

Wakacje START! - lekarze z PPOZ przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku

Podziel się
Komentarze0

Gotowi! Wakacje Start! Po dziesięciu miesiącach wyczerpującej pracy i permanentnych stresów nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Dzieci i młodzież czują swobodę, ciesząc się, że mają ponad dwa miesiące na zrealizowanie szalonych pomysłów.


Jednak, aby ten letni wypoczynek upłynął przyjemnie, musimy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Powinniśmy także przygotować nasze dzieci do przestrzegania zasad obowiązujących w placówkach letniego wypoczynku nad wodą, w lesie, na podwórku, na drodze oraz we własnym domu.

Wakacje, to czas, kiedy dzieci coraz chętniej są poza domem, bawią się na podwórkach, wzajemnie się odwiedzają. Niestety nie wszystkie miejsca, gdzie dzieci mogą korzystać z uroków zabawa są bezpieczne. Nie zawsze rodzice mają możliwość skontrolować jak poza domem ich pociechy z nich korzystają. Co roku lato zbiera swoje żniwo. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że podczas wakacji dochodzi częściej niż zwykle do wypadków z udziałem dzieci i młodzieży. Przyczyną jest nie tylko brak zagospodarowania wolnego czasu najmłodszym, ale często również zapewnienie im niewłaściwej opieki, jak również lekkomyślność, brawura czy brak wyobraźni. Wielu tragediom możemy jednak zapobiec, dlatego reagujmy, gdy widzimy zagrożenie życia czy zdrowia.  Jedna chwila może zmienić wszystko.


- Jak co roku, tak i w teraz opracowaliśmy folder Bezpieczne wakacje 2013 skierowany do dzieci i ich rodziców, aby przypomnieć w nim o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku nad wodą, w lesie, na ulicy czy pozostawiając pociechy w domu. Zapamiętajmy tych kilka zasad:


A/ Pamiętajmy, że kąpać powinniśmy się tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie z pomocą w każdej chwili może przyjść ratownik. Unikajmy nawet najpiękniejszych, glinianek, rwących rzek, czy nieznanych kąpielisk. Zawsze miejmy swoje dzieci na oku. Nie pozwólmy im skakać na tzw. "główkę" do nieznanej wody, gdyż grozi to nieodwracalnym kalectwem.

B/ Spacerując po lesie, dbajmy o czystość, korzystajmy z kompasu, aby się nie zgubić. Nie rozpalajmy ogniska, uważajmy na dzikie zwierzęta.

C/ Przypominajmy stale dzieciom o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Należy uczulać je na zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przestrzegać przed zabawą w pobliżu ulicy.

D/ Najbezpieczniej czujemy się we własnym domu. Jednak I tu czają się niespodzianki. Dlatego przypomnijmy o niebezpieczeństwie związanym z zabawą ogniem, prądem czy gazem, a opuszczając mieszkanie zawsze zamykajmy drzwi na klucz oraz zabezpieczajmy okna i wejścia balkonowe.

To tylko kilka z wielu zasad, o których chcielibyśmy przypomnieć. Wyrażamy głęboką nadzieję, że w przedwakacyjną akcję edukacyjną włączyli się nie tylko rodzice, ale także wychowawcy klas oraz Wojewódzkie i Powiatowe Komendy Policji – im więcej ludzi się zaangażuje, tym oddźwięk będzie szerszy. Przecież wszystkim nam zależy na tym, aby wszystkie dzieci szczęśliwie spędziły letnie wypoczynek. Folder z zasadami bezpieczeństwa i numerami alarmowymi znajdziecie na naszej stronie www.porozumieniepoz.pl
- mówi lekarz rodzinny, pediatra - doktor Bożena Janicka z PPOZ.

Radosnych, słonecznych i bezpiecznych wakacji życzą lekarze rodzinni z PPOZ.

Komentarze do: Wakacje START! - lekarze z PPOZ przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz