Szukaj

UNICEF bierze na cel dwie śmiercionośne dziecięce choroby

Podziel się
Komentarze0

Wspólnymi wysiłkami na rzecz przeciwdziałania pneumonii i biegunce, chorobom zabójczym dla dzieci do lat 5, moglibyśmy każdego roku ocalić życie ponad 2 milionów dzieci z najuboższych państw świata – oświadczają przedstawiciele organizacji UNICEF.Według najnowszego sondażu opracowanego przez UNICEF, pomocy potrzebują głównie dzieci z Afryki Subsaharyjskiej i z Południowej Azji.

Sondaż zrealizowany został w związku z planami wdrożenia akcji szczepień przeciwko rotawirusom, grypie i pneumokokom - najczęstszym przyczynom groźnych dla dzieci biegunek i zapalenia płuc.

Opracowane przez UNICEF badanie wykazało jednocześnie, że u 40% dzieci najprostszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tym dwóm groźnym dla nich chorobom, jest karmienie piersią w okresie pierwszych sześciu miesięcy życia.

Noworodki nie karmione piersią są 15 razy bardziej narażone na śmierć z powodu zapalenia płuc niż te, które przez pierwsze miesiące życia były odżywiane wyłącznie mlekiem matki – odnotowano w sondażu.

Zapalenie płuc i biegunka, które zazwyczaj występują jednocześnie, są przyczyną 29% zgonów wśród dzieci do lat 5 na całym świecie, co oznacza, że wskutek tych chorób umiera rocznie ponad 2 mln dzieci. 90% tej liczby to dzieci z Afryki Subsaharyjskiej i Południowej Azji, a połowa z nich rodzi się w tamtejszych najuboższych i najbardziej zaludnionych krajach: w Indiach, Nigerii, Kongo, Pakistanie czy Etiopii.


W 75 państwach o najwyższym współczynniku umieralności wśród dzieci, 1/3 tych, które chorują na zapalenie płuc, nie ma zapewnionej odpowiedniej opieki medycznej, a mniej niż 1/3 z nich może otrzymać niezbędne w leczeniu antybiotyki.

Podobnie jest w przypadku groźnej dla nich biegunki: w krajach rozwijających się tylko 1/3 chorujących dzieci otrzymuje doustnie sole nawadniające, mimo że są to leki niedrogie i częstokroć ratujące życie.

Liczba dziecięcych zgonów w wyniku pneumonii mogłaby spaść o 30%, a  zgony na skutek biegunki mogłyby być zredukowane o 60%, gdybyśmy tylko standardy działań profilaktycznych i opieki medycznej stosowane wobec biednych dzieci w krajach słabo rozwiniętych podwyższyli do poziomu, jaki funkcjonuje w zamożnych rodzinach w tych samych krajach.

Ilość zgonów wśród dzieci w tych 75 krajach zmniejszyłaby się wówczas o 13% jeszcze przed rokiem 2015.

Odpowiednie żywienie, mycie rąk przy użyciu mydła, spożywanie wody tylko ze sprawdzonych źródeł i inne elementarne zasady higieny są istotnymi czynnikami w zapobieganiu biegunce i pneumonii, jednakże wciąż nagminnie zaniedbywanymi w najuboższych regionach.

Sondaż naukowy przeprowadzony przez UNICEF to forma apelu nawołującego do walki przeciwko dwóm plagom zagrażającym życiu dzieci. Globalny plan przedstawiający jasną i zintegrowaną wizję działań zapobiegawczych będzie sformułowany w przyszłym roku.

Wspomniany tu zrealizowany przez UNICEF sondaż został opublikowany tuż przed mającą odbyć się w przyszłym tygodniu konferencją w Waszyngtonie, w której przedstawiciele rządowi Etiopii, Indii i USA będą obradować na temat działań podejmowanych na rzecz przetrwania dzieci w państwach najuboższych.

Komentarze do: UNICEF bierze na cel dwie śmiercionośne dziecięce choroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz