Szukaj

Spożywcze barwniki przyczyniają się do dziecięcych chorób

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z nowych badań, niektóre płatki, cukierki i ciastka zawierają dużo więcej sztucznych barwników niż rodzice prawdopodobnie podejrzewają. Do celów badawczych naukowcy kupili i przetestowali przetworzoną żywność, aby dowiedzieć się, ile sztucznych barwników ona zawiera. - Bardzo niewielka ilość z tych produktów jest pożywna - twierdzi Laura J. Stevens, która pracowała nad badaniem na Purdue University w West Lafayette w stanie Indiana.

- Duża ilość sztucznych barwników powstaje poprzez przetworzenie ropy naftowej - alarmuje badaczka. Cukierki, ciastka i kolorowe polewy zawierają duże ilości sztucznych barwników. Porcja czekoladowych kolorowych cukierków zawiera prawie 30 miligramów sztucznych barwników.

Ogólnie rzecz biorąc, bardziej kolorowe jedzenie i napoje zawierały więcej barwników, choć niektóre wyniki były zaskakujące - barwniki zawierają nawet niektóre lekarstwa dla dzieci, a także produkty do pielęgnacji ciała, płyny do płukania ust i pasty do zębów.

Badanie zbiegły się z publikacją raportu Environmental Working Group, który wykazał, że  wysoki poziom cukru w płatkach śniadaniowych przyczynia się do otyłości dziecięcej i innych problemów zdrowotnych.

Niegrzeczne dzieci

Wiele badań na temat sztucznych barwników i problemów behawioralnych zostało wykonanych kilkadziesiąt lat temu. Większość z nich wykazało niewielkie powiązanie, ale były to czasy, kiedy dzieci spożywały znacznie mniejsze ilości sztucznych barwników.

Niektóre dzieci mogą reagować na większą ilość barwników brakiem koncentracji, nadpobudliwością, drażliwością, napadami złości lub trudności w zasypianiu, jednak naukowcy jeszcze nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje.'

W przeglądzie badań łączących barwniki spożywcze i substancje konserwujące z problemami z zachowaniem wynika, że około osiem procent dzieci z ADHD mogą mieć objawy związane ze zbyt dużą ilością barwników spożywczych.

Laura J. Stevens: - Myślę, że możemy stwierdzić z całą pewnością, że z wyjątkiem witamin i minerałów, sztuczne barwniki nie dają nic. Rodzice nie tracą więc dużo, unikając tej wysoko przetworzonej żywności.

Komentarze do: Spożywcze barwniki przyczyniają się do dziecięcych chorób

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz