Szukaj

Siedzący tryb życia zmniejsza koordynację ruchową

Podziel się
Komentarze0

Dzieci, które więcej niż 3/4 swojego czasu spędzają w "trybie siedzącym", np. przed komputerem lub oglądając telewizję, mają do 9 razy słabszą kondycję ruchową niż ich aktywniejsi rówieśnicy, wynika z badań opublikowanych w American Journal of Human Biology.- Dzieciństwo to bardzo ważny okres dla rozwoju zdolności koordynacyjnych i motorycznych, niezbędnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiemy, że siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na te umiejętności i wiąże się z obniżeniem sprawności, niższą samooceną, słabszymi osiągnięciami w nauce i z otyłością – mówi dr Luis Lopes z Uniwersytetu Minho.

W badaniach wzięło udział 110 dziewczynek i 103 chłopców w wieku 9 i 10 lat z 13 amerykańskich szkół podstawowych.

Badania prowadzono z użyciem akcelerometrów, małych urządzeń przywiązywanych do pasa, mierzących koordynację ruchową. Przez 5 kolejnych dni mierzyły one szybkość ruchów dzieci podczas takich ćwiczeń jak skok w bok, przesuwanie różnych rzeczy i skakanie na jednej nodze przez przeszkody.


Badane dzieci spędzały średnio 75,6% czasu w pozycji siedzącej. Wyniki sugerują, że siedzący tryb życia miał większy wpływ na chłopców niż na dziewczynki.

Dziewczynki, które spędzały 77,3% i więcej swojego czasu siedząc, miały 4-5 razy wolniejszą koordynację ruchową od innych dziewczynek. Chłopcy, którzy na siedząco spędzili 76% czasu i więcej, byli wolniejsi od innych chłopców nawet do 9 razy.

- Z naszych badań jasno wynika, że siedzący tryb życia jest przyczyną niskiej koordynacji ruchowej, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej i innych kluczowych czynników. Wpływa on bardziej negatywnie na chłopców niż na dziewczynki – potwierdza dr Lopes.

- Przedstawione wyniki pokazują jak ważne jest określenie ile maksymalnie czasu w pozycji siedzącej mogą spędzać dzieci oraz jak ważna jest dla nich aktywność fizyczna. Mam nadzieję, że nasze odkrycia wniosą cenny wkład do debaty na temat zdrowia dziecka oraz zachęcą do dalszych badań – podsumowuje.

Komentarze do: Siedzący tryb życia zmniejsza koordynację ruchową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz