Szukaj

Pozytywny wpływ gier wideo na dziecko udowodniony naukowo

Podziel się
Komentarze0

Spadek koncentracji, agresywność, problemy w relacjach z rówieśnikami - pytani o wpływ gier na rozwój dziecka najczęściej wskazujemy negatywne konsekwencje. Jako nauczyciele staramy się zachęcać dzieci do rezygnacji z multimediów na rzecz książek, jako rodzice - ograniczamy czas, jaki dziecko spędza przed ekranem. Czy słusznie?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Columbia University Mailman School of Public Health oraz Université de Paris dowiodły, że gry wideo mogą pozytywnie stymulować rozwój dziecka. Celem uczonych było określenie związku między czasem poświęconym grom wideo a poziomem umiejętności poznawczych i społecznych.

Wykorzystano dane pochodzące z projektu School Children Mental Health Europe. Wiek badanych dzieci zawierał się w przedziale 6-11 lat. Rodzice oceniali stan zdrowia psychicznego swoich pociech w kwestionariuszu, a same dzieci interaktywnie odpowiadały na pytania. Dodatkowo nauczyciele wskazywali na poziom osiągnięć szkolnych badanych. Naukowcy ustalili też, jakie czynniki wpływają na ilość czasu spędzanego na graniu: płeć, wiek (starsi chłopcy chętniej grają w gry wideo), wielkość rodziny (najdłużej grają dzieci wychowujące się w średnich rodzinach). Słabiej wykształcone lub samotne matki ograniczają pociechom czas, jaki te spędzają przed ekranem.

Po uwzględnieniu wyżej wymienionych czynników naukowcy odkryli, że grające dzieci mają 1,75 razy większe szanse na funkcjonowanie intelektualne na wysokim poziomie i 1,88 razy większe szanse na uzyskanie ogólnej wysokiej kompetencji szkolnej. Co istotne, nie stwierdzono związku między czasem gry a zdrowiem psychicznym.

Gry wideo są często źródłem wspólnych aktywności dzieci w wieku szkolnym. Wyniki badań wskazują, że dzieci, które często grają w gry wideo mogą być zintegrowane z rówieśnikami i dobrze funkcjonować w społeczności szkolnej. Ostrzegamy przed nadinterpretacją, jednakże ustalenie spędzania czasu przez dziecko przed ekranem jest ważnym elementem odpowiedzialności rodzicielskiej jako ogólnej strategii na rzecz rozwoju ucznia. - twierdzi dr Katherine M. Keyes, pracownik Columbia University Mailman School of Public Health.

Komentarze do: Pozytywny wpływ gier wideo na dziecko udowodniony naukowo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz