Szukaj

Polubić jedzenie - DHA dla Tadka Niejadka

Podziel się
Komentarze0

Lead: Kiedy nie chciałam jeść mama włączyła adapter z „Tadkiem Niejadkiem” Wandy Chotomskiej i poskutkowało. Już nigdy nie chciałam być jak Tadek z bajki. To było bardzo dawno, ponad trzydzieści lat temu. Dziś rodzice żyją w biegu, są zestresowani pracą. Dziecko wyczuwa wszystkie nasze emocje, dlatego podczas karmienia nastrój rodziców wpływa na to, jak dziecko przyswoi pokarm.


Polubić jedzenie?

Jeśli karmisz piersią zapomnij o frustracjach, gniewie itp... wycisz się, dzięki temu twój maluch zje spokojniej. Nie wpadaj w panikę, bo przekażesz ją również dziecku. Zachowaj spokój. Zamiast zamartwiania się, zadbaj o przyjazną atmosferę podczas jedzenia. Nie podtykaj mu piersi z byle powodu, i zawsze pozwalaj, by samo zakończyło posiłek, gdy poczuje się nasycone. Brak łaknienia może być spowodowany różnymi problemami. Może to być początek infekcji, wada układu moczowego, a nawet wada serca. Jeśli masz jakieś wątpliwości, abo zauważyłaś powtarzające się objawy, umów wizytę u pediatry. Kontrola u specjalisty pozwoli ustalić czy faktycznie masz w domu niejadka, czy to tylko twoja obsesja. Jeśli lekarz dobrze oceni rozwój maleństwa, a ty nadal będziesz się niepokoić, zacznij malucha ważyć. Zdziwisz się, gdy zobaczysz, że twoje dziecko nie jest zagłodzone, wręcz przeciwnie jego waga wciąż rośnie.

Maluch kontra alergia

Udowodniono, że karmienie piersią najlepiej zabezpiecza niemowlę przed rozwojem alergii. Mleko mamy, to naturalna ochrona, dlatego warto namawiać kobiety, by swoje jędrne biusty poświęciły na rzecz zdrowia dzieci. Jeśli w twojej rodzinie są alergicy lub sama cierpisz z powodu jakiejś alergii, twoje dziecko jest w grupie podwyższonego ryzyka. Najczęstszymi objawami alergii pokarmowej u malucha są: swędzące wypryski na twarzy i w zgięciach stawów, bolesne kolki jelitowe, ulewania, wymioty, luźne stolce, zmniejszone przyrosty ciężaru ciała, gorszy rozwój psychoruchowy. W ciężkich przypadkach, przebiegających gwałtownie, może dojść do odwodnienia na skutek obfitych wymiotów i biegunki.


Jeśli zauważyłaś u malucha coś niepokojącego, w pierwszej kolejności wyklucz krowie mleko, sery, jogurty, kefir, masło, maślankę i inne przetwory mleczne. Swoją dietę skonsultuj z lekarzem lub dietetykiem. Powinna ona wówczas wykluczyć z żywienia produkty, które alergizują dziecko np.: ryby, jaja, pszenicę, owoce cytrusowe, orzechy (szczególnie ziemne i laskowe), seler - bo ich alergeny mogą przedostawać się do  mleka. Mimo ograniczeń, postaraj odżywiać się różnorodnie. Możesz uzupełnić dietę, łykać kapsułki Prenatal DHA z Alg. Ich składniki mają dobroczynny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego u dzieci, w tym psychoruchowego i intelektualnego, a co najważniejsze zmniejszają ryzyko rozwoju alergii. Pamiętaj, że łatwiej zapobiegać niż leczyć.


Kolka co robić


My, dorośli, cierpimy znając najczęściej przyczynę i sposób na pozbycie się dolegliwości. Nasze maluchy nie wiedzą dlaczego cierpią, ani nie mają pojęcia co z tym zrobić. O kolkach, mimo, że dokuczają naszym dzieciom od zarania dziejów, naukowcy nie wiedzą wiele, przynajmniej nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny występowania kolek u niemowląt. Cześć opowiada się za tym, że winny jest nie do końca rozwinięty układ pokarmowy, inni  za winowajcę uważają gazy, które uciskają brzuszek, kiedy dziecko łapczywie pije mleko.

Jak rozpoznać kolkę?

Do typowych objawów należy: prężenie się, płacz, wierzganie nóżkami i twardy brzuszek. Czasem atak trwa kilka, kilkanaście minut, niestety bywa też tak, że kilka godzin. Gdy już zorientujemy się o co chodzi postaraj się uspokoić dziecko, bo podczas płaczu łyka jeszcze więcej powietrza. Niektóre maluszki uspokajają się przy dźwiękach suszarki do włosów, odkurzacza albo szumu lejącej się wody. Warto wypróbować każdą z metod. Pamiętaj, by po każdym posiłku przez kilka minut, nosić dziecko w pozycji pionowej. Możesz też wykonać delikatny masaż, chwytając nóżki i zginając je w kierunku brzuszka. Pomocna może być również  kąpiel albo ciepły kompres na brzuszek, np. z tradycyjnej pieluszki. Jeśli nic nie pomaga, możemy uspokoić dziecko jedną z najbardziej naturalnych metod  "skóra do skóry". Takie przytulanie może zdziałać cuda. Gdy kolka ustępuje, dziecko wygląda, jakby przed chwilą nic się nie stało. I tak droga mamo do następnego razu... Na szczęście z każdym dniem maluch będzie coraz lepiej radził sobie pod każdym względem, a kolki po prostu miną.

Komentarze do: Polubić jedzenie - DHA dla Tadka Niejadka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz