Szukaj

Pielęgniarki w przedszkolach o profilaktyce chorób zakaźnych

Podziel się
Komentarze0

W czterech miastach Polski ruszył program „Zdrowy Przedszkolak”. Podczas spotkań edukacyjnych rodzice mogą dowiedzieć się o zagrożeniach zdrowotnych w przedszkolach i sposobach zapobiegania chorobom zakaźnym u dzieci, m.in. ospie wietrznej.


Program realizuje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. W jego ramach, w wybranych przedszkolach w Szczecinie, Białymstoku, Radomiu i Wrocławiu odbywają się spotkania edukacyjne, prowadzone przez pielęgniarki z Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych. W pierwszym etapie w inicjatywie biorą udział łącznie 24 placówki.

Spotkania z pielęgniarkami składają się z dwóch części: krótkiego wykładu oraz indywidualnych konsultacji. Rodzice mogą uzyskać aktualne informacje na temat epidemiologii, przebiegu, ewentualnych powikłań, a także sposobów profilaktyki jednej z najczęściej występujących chorób zakaźnych u dzieci w wieku przedszkolnym – ospy wietrznej. Dr n. med. Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, zwraca uwagę na częstotliwość występowania i uciążliwy przebieg choroby. „Ospa wietrzna jest po grypie drugą co do liczby zachorowań chorobą zakaźną. Zachorowanie wiąże się z koniecznością długotrwałej izolacji od otoczenia i ryzykiem wystąpienia powikłań”.


Działania podjęte przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych służą zwiększeniu świadomości rodziców na temat ospy wietrznej. Są szczególnie przydatne dla osób, których dziecko po raz pierwszy poszło do przedszkola lub często zmaga się z chorobami. Uzupełnieniem spotkań są materiały informacyjne, które porządkują wiedzę i ułatwiają przyswojenie zagadnień prezentowanych przez pielęgniarki.

Komentarze do: Pielęgniarki w przedszkolach o profilaktyce chorób zakaźnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz