Szukaj

Osobom z autyzmem można pomóc

Podziel się
Komentarze0

Istnieje wielka potrzeba wdrażania sprawdzonych naukowo i skutecznych metod terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Chcemy zwiększyć ich dostępność w Polsce – mówią naukowcy z SWPS i organizują międzynarodową konferencję na ten temat.„Stosowana Analiza Zachowania: oparte na dowodach i efektywne podejście do terapii osób z zaburzeniami rozwoju" to hasło przewodnie VIII Międzynarodowego Sympozjum Naukowego Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej, które odbędzie się w dniach 24-25 marca w SWPS przy ul. Chodakowskiej 19/31.

Uczestnicy sympozjum poznają wyniki najnowszych badań naukowych poświęconych skuteczności stosowanych na świecie terapii oferowanych osobom z zaburzeniami rozwoju. Wykłady poprowadzą uznani psychologowie behawioralni oraz doświadczeni klinicyści z USA i Wielkiej Brytanii, w tym Andy Bondy i Lori Frost, twórcy systemu komunikacji alternatywnej Picture Exchange Communication System, prof. Joseph Wyatt (Marshall University) i prof. Jane Howard (California State University Stanislaus). Program wydarzenia koncentruje się na terapii behawioralnej, a w szczególności stosowanej analizie zachowania, metodzie rekomendowanej przez naukowców osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami rozwoju.


– Jest wiele rodzajów terapii autyzmu, ale skuteczność znacznej części z nich nie została rzetelnie sprawdzona, w związku z czym rodzice często wybierają kierując się intuicją – mówi dr Monika Suchowierska z Katedry Analizy Zachowania SWPS i organizator wydarzenia. – Rodzice dzieci z autyzmem chwytają się każdej propozycji pomocy, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem. Chcemy im pomóc i podpowiedzieć, na co powinni zwracać uwagę przy doborze terapii – przekonuje dr Suchowierska.

W sympozjum weźmie udział ok. 300 osób, w tym rodzice dzieci z zaburzeniami rozwoju, psycholodzy, pedagodzy, logopedzi pracujący z osobami o zaburzonym rozwoju i studenci. Organizatorami konferencji są Katedra Analizy Zachowania SWPS, Polskie Towarzystwo Psychologii Behawioralnej oraz KROK PO KROKU – Fundacja na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju i Ich Rodzin.

Komentarze do: Osobom z autyzmem można pomóc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz