Szukaj

Odruchy noworodka

Podziel się
Komentarze0

Noworodki przychodząc na świat są bardzo bezbronnymi istotkami. Jednak aby ułatwić im funkcjonowanie w świecie matka natura wyposażyła je w odruchy, które w początkowych miesiącach życia pozwalają im szybciej i sprawniej zaistnieć w świecie ludzi dorosłych.



Odruchy noworodka

  • Odruch Moro
Odruch ten objawia się energicznym wyprostowaniem nóg i rąk reagując na bodźce wywołane zmianą położenia ciała dziecka. Wówczas bobas napręża się i wygina łukowato, jednocześnie odchylając główkę i przyciągając piąstkę do klatki piersiowej. Odruch moro zanika u dziecka do 4-6 miesiąca życia dziecka.

  • Odruch Babińskiego
Jest to odruch, który jest charakterystyczny dla dziecka w momencie gdy dotykamy jego stópki. Wówczas paluszki bobasa się wyprostowują i naprężają a stopa wykrzywia się do środka.  Odruch ten zanika kiedy malec osiągnie 6miesięcy, ale może również trwać do 2 roku życia.

  • Odruch Rootinga
Odruch ten polega na tym, że maluszek dotknięty w policzek odwraca główkę w stronę bodźca i w tym samym czasie otwiera usta w ten sposób wykazując gotowość do ssania piersi. Dzięki temu odruchowi malec jest w stanie zlokalizować pierś matki lub butelkę z pokarmem,. Odruch jest charakterystyczny dla dziecka do 3-4 miesiąca życia.


  • Odruch ,,chodzenia „ lub ,,stawiania kroków”
dzięki temu odruchowi noworodek stawiany na nóżki podnosi jedna stopę wysuwa ją na przód i to samo robi z drugą. Ruch ten przypomina stawianie kroków. Istnienie tego odruchu u bobasa nie jest jednoznaczne z umiejętnością nauki wczesnego chodzenia.

  • Odruch ssania
Odruch ssania jest kolejnym odruchem, z którym dziecko przychodzi na świat. Dzięki temu bobas przystawiony do piersi matki, gdy brodawka dotknie jego ust będzie ją ssał.

  • Odruch chwytania
Dzięki odruchowi chwytania , kiedy naciśniemy wewnętrzną część dłoni dziecka, wówczas maluszek automatycznie zaciśnie dłoń. Co więcej chwyt noworodka jest tak silny, że można udźwignąć jego ciało trzymając malca tylko za rączkę. Odruch chwytania zanika po 6 miesiącu życia dziecka.

  • Skurcz mięśni szyi ( odruch szermierza)
Odruch ten powoduje, że bobas leżąc na pleckach ma główkę odchyloną w bok. Nóżka dziecka po tej stronie, w której kierunku jest odchylona główka jest wyprostowana przeciwna natomiast zgięta. Odruch ten pojawia się zaraz po urodzeniu lub w 2 miesiącu życia, zanika w szóstym.


Reakcje na powyższe bodźce mogą być osłabione jeśli twój bobas jest zmęczony lub głodny. Jeśli jednak wszystko jest w porządku a malec nie reaguje na niektóre bodźce warto skonsultować się z pediatra, aby zbadać przyczynę takiego stanu rzeczy.

Komentarze do: Odruchy noworodka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz