Szukaj

Ocena stresu dziecka po katastrofach naturalnych

Podziel się
Komentarze0

Badania przeprowadzone na University of Miami wskazują na to, że zarówno zespół stresu pourazowego jak i depresja mogą utrudniać dziecku powrót do zdrowia. Ze względu na to, że huragan Isaac dotknął Gulf Coast, niektórzy naukowcy zaczęli się zastanawiać jakie skutki dla dzieci niosą klęski żywiołowe. Kto jest najbardziej narażony na ryzyko trwałych reakcji stresowych? Jak taka młodzież może być zidentyfikowana i wspierana w następstwie niszczycielskiej burzy?Dr Annette M. La Greca, profesor psychologii i pediatra na University of Miami wraz ze współpracownikami, przebadała rekacje dzieci na katastrofy, począwszy od huraganu Andrew (1992), Charley (2004), a skończywszy na Ike (2008).

Ostatnie wyniki dotyczące huraganu Ike rzuciły światło na te pytania odnośnie funkcjonowania dzieci.

Nowe odkrycia wskazują, że istotne jest, aby ocenić objawy dziecięcego stresu pourazowego i depresji, w celu rozpoznania dzieci, które mogły najbardziej ucierpieć.

Odkrycia sugerują również, że pomoc dzieciom w radzeniu sobie z czynnikami stresogennymi (które występuje w trakcie lub po katastrofie) może poprawić funkcjonowanie psychiczne dzieci.

Jak mówi La Greca, dzieci mogą się przenieść lub zmienić szkołę. Ich dotychczasowe sąsiedztwo może nie być bezpieczne do zabawy, a dzieci mogą nie być gotowe na to, by spędzać czas z przyjaciółmi. 


Potrzebują pomocy w radzeniu sobie zarówno z tymi wymienionymi wcześniej czynnikami stresowymi jaki i pozostałymi czynnikami powstałymi po katastrofie.

We współpracy ze Scottem i Elaine Sevin, dr La Greca opracowała poradnik dla rodziców, w którym opisuje jak pomóc dzieciom radzić sobie z wieloma czynnikami stresogennymi po katastrofach żywiołowych.

Książka zawiera wskazówki dotyczące niesienia pomocy dzieciom w zachowaniu zdrowia i sprawności, utrzymaniu normalnych procedur oraz radzenia sobie ze stresem i emocjami, takimi jak lęki i niepokoje.

Poradnik After the Storm dostępny jest bezpłatnie na stronie www.7-dippity.com.

Artykuł opublikowany w Journal of Affective Disorders wskazuje, że osiem miesięcy po katastrofie, dzieci z objawami zarówno stresu pourazowego jak i depresji stanowią grupę wysokiego ryzyka dla długoterminowych działań niepożądanych.

Dzieci takie mają mniejsze szanse na odzyskanie zdrowia przez 15 miesięcy po katastrofie niż ich rówieśnicy. Zdradzają także więcej objawów psychicznych i doświadczają więcej stresu pokatastrofalnego niż pozostała młodzież.

Autorami artykułu są dr Betty Lai i dr Annette La Greca z University of Miami, dr Beth Auslander z University of Texas Medical Branch oraz dr Mary Short z University of Houston-Clear Lake.


Komentarze do: Ocena stresu dziecka po katastrofach naturalnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz