Szukaj

Nie ma związku między czas spędzonym przed komputerem lub telewizorem a aktywnością fizyczną dziecka

Podziel się
Komentarze0

Według wyników najnowszych badań, przeprowadzonych pod przewodnictwem Tala Fakhouri z Centers for Disease Control and Prevention, ograniczanie dzieciom czasu spędzonego przed telewizorem lub komputerem nie zachęca ich do aktywności na świeżym powietrzu. Artykuł na ten temat opublikowano w „JAMA Pediatrics”. „Nie sądzę, że to takie proste jak założenie, że jeśli dziecko nie ogląda telewizji, to, domyślnie, będzie aktywne fizycznie”, stwierdziła Fakhouri.W wytycznych National Institutes of Health i American Academy of Pediatrics mowa jest o tym, że dzieci w wieku szkolnym powinny wykonywać ćwiczenia fizyczne przynajmniej przez jedną godzinę dziennie i spędzać mniej niż dwie godziny dziennie przed telewizorem i komputerem.

Nowe ustalenia bazują na sondażu przeprowadzonym wśród rodziców ponad 1200 amerykańskich dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Biorąca udział w badaniu grupa została zaprojektowana tak, by była reprezentatywna dla populacji dzieci w całym kraju w latach 2009-2010.

Zespół Fakhouri stwierdził, że 70 procent dzieci spełnia wymóg dotyczący aktywności fizycznej, 54 procent realizuje zalecenia odnośnie czasu spędzonego przed telewizorem lub komputerem, a 38 procent spełnia obie wytyczne.

Starsze dzieci pochodzenia latynoskiego oraz dziewczynki, rzadziej niż młodsi, biali i chłopcy, były aktywne fizycznie przynajmniej przez godzinę dziennie.


Starsza część grupy badanych w mniejszym stopniu skłaniała się ku temu, by oglądać telewizję lub grać w gry komputerowe przez mniej niż dwie godziny każdego dnia, co częściej zdarzało się w grupie o pochodzeniu latynoskim.


Otyłość była związana zarówno z niedostateczną ilością aktywności fizycznej, jak i ze zbyt długim oglądaniem telewizji i siedzeniem przed komputerem.

Jednak nie było żadnych zależności między prawdopodobieństwem realizacji jednego i drugiego zalecenia, twierdzą naukowcy.

„Wyniki badań pokazują, że bylibyśmy w błędzie, zakładając, że jeśli realizowane są szkolne i/albo społeczne programy, mające na celu zwiększenie aktywności fizycznej wśród dzieci, automatycznie zaobserwujemy zmniejszenie się ilości czynności siedzących (jak oglądanie telewizji)”, stwierdziła Tami Benham Deal, która na University od Wyoming bada dziecięcą aktywność fizyczną, ale nie była związana z badaniem Fakhouri.

„Samo wyłączenie telewizora albo komputera nie sprawi, że dzieci będą bardziej aktywne”, dodała.

Fakhouri stwierdziła, że rodzice mogli też przecenić poziom aktywności swoich dzieci. Rzeczywista liczba uczniów szkoły podstawowej, którzy ruszają się przez godzinę dziennie, może być zatem mniejsza niż 70 procent.

Podobne badanie z lat 2003-2004, w którym posłużono się niewielkimi urządzeniami do mierzenia aktywności dzieci (akcelerometry), wykazało, że tylko 42 procent badanych realizuje zalecenie.

Benham Deal poleca rodzicom zadbanie o wspólne aktywne spędzanie czasu, a także o to, żeby zabawki, które dają swoim dzieciom, promowały aktywność fizyczną.

Komentarze do: Nie ma związku między czas spędzonym przed komputerem lub telewizorem a aktywnością fizyczną dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz